Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovratová konjunkce nad Budapeští

Uznání a copyright: György Soponyai

Před slunovratem 21. června ráno na obloze za rozbřesku pózovala brilantní Venuše se srpkem starého Měsíce. V popředí je od Budy k Pešti vidět Dunaj s budovou maďarského parlamentu s kopulí a věžičkami. Na úsvitové obloze jsou v siluetě vidět nízké mraky. Ještě dál je nad východním obzorem vidět sezónní úkaz nočních svítících mraků, které jsou už tak daleko, že mohou zachytit sluneční paprsky. Noční svítící mraky vznikají kondenzací vodní páry na meteorickém nebo vulkanickém prachu vysoko ve studené atmosféře blízko hranice kosmického prostoru a jsou vidět ve vysokých šířkách v létě před východem a po západu Slunce.

Štítky: Slunovrat, Konjunkce, Noctilucent cloud


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »