Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet nad Plutem z New Horizons

Uznání: NASA, JHUAPL, SwRI, P. Schenk & J. Blackwell (LPI); Music Open Sea Morning by Puddle of Infinity

Kdybyste mohli letět nad Plutem, co byste viděli? Právě to učinila v červenci 2015 kosmická sonda New Horizons, když kolem tohoto vzdáleného světa prosvištěla rychlostí asi 80 000 kilometrů za hodinu. Spousty snímků z tohoto průletu byly nedávno barevně zvýrazněny a digitálně zkombinovány do dvouminutového zrychleného videa, na které se můžete podívat. Na začátku vaší cesty jsou za úsvitu vidět hory, o kterých se předpokládá, že jsou z vodního ledu, ale jsou obarvené zmrzlým dusíkem. Po vaší pravé straně brzy uvidíte ploché moře většinou z pevného dusíku, který je segmentovaný do podivných polygonů, o kterých se předpokládá, že vybublaly z poměrně teplejšího nitra. Běžně můžete dole zahlédnout krátery a ledové hory. Video se opět zeslabí a končí nad terénem zvaným žiletkový, protože jsou na něm vidět 500 metrů vysoké hřebeny oddělené kilometrovými mezerami. Kosmická sonda New Horizons má příliš velkou setrvačnost, než aby se někdy mohla vrátit k Plutu, nyní míří k objektu z Kuiperova pásu 2014 MU 69, kolem kterého by měla proletět na Nový rok 2019.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Pluto, Let, New horizons


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »