Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oproti zapadajícímu Slunci

Uznání a copyright: Roy Spencer

Úplněk vyšel 30. dubna na opačné straně od zapadajícího Slunce. Na nebi severovýchodní Alabamy je v siluetě na pozadí žlutavé záře Měsíce vidět nízkými stromy porostlý hřeben Lewisovy hory. Snímek teleobjektivem míří na opačnou stranu od Slunce a v zorném poli je vidět šedý stín Země, růžový pás Venuše a jasná planeta Jupiter. Jupiter se sám blíží ke své vlastní letošní opozice 8. května a po stranách ho doprovází světelné body třech velkých galileovských měsíců. Europa se nachází pod Jupiterem a Ganymed a Kalisto jsou nahoře. Naše bližší a jasnější přirozená družice se zdá být velká, ovšem Měsíce je fyzicky o něco menší než Ganymed a Kalisto, a nepatrně větší, než vodní svět Europy. Ostrý zrak také na večerní obloze spatří stopy dvou tryskových letadel.

Štítky: Opposition, Měsíc, Europa, Jupiter, Ganymed, Callisto


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »