Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvuk a světlo zachycené sondou Mars InSight

Uznání: NASA/JPL-Caltech

Vaše rameno na Marsu má neobyčejné možnosti. Je skoro 2 metry dlouhé, do své ruky má vestavěnou lopatku a drapák a ve svém předloktí má vestavěnou kameru. Už si brzy nasadí svoje ucho, citlivý seismometr, který bude naslouchat vzdálenému dunění povrchu Marsu. Váš SEISmometr (ucho) je ta oranžová krabice v popředí, zatímco ta šedá kopule za ním bude jeho ochranným krytem. Vaše rameno je připojeno k sondě InSight, která před dvěma týdny dosedla na Mars. Vaše ucho docela nečekaně již něco zaslechlo, mírné vibrace způsobované marťanským větrem, který fouká přes sluneční panely. Sluneční panely zachycují světlo ze Slunce a kousek je vidět zcela vpravo. Nyní už ve skutečnosti máte na Marsu dvě pracující ramena, ale od sebe je dělí 600 kilometrů. To proto, že to další aktivní rameno je připojeno k vozítku Curiosity, které zkoumá vzdálený kráter. Snímek, na který se díváte, byl pořízen před dvěma týdny a za sondou InSight je na něm vidět rezavá půda s kamením, stejně jako oranžová obloha Marsu.

Sledujte APOD na: Instagramu, Facebooku, Redditu, nebo na Twitteru

Seznam odkazů v popisu

  1. SpaceFlight101.com: Přístroje sondy InSight
  2. UniverseToday.com: Robotické rameno na InSight se hlásí do práce
  3. Harvard.edu: Abstrakt InSight Instrument Deployment Arm
  4. Seis-insight.eu: Miniaturní seismometr vyleptaný do křemíkového čipu
  5. NASA: SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure)
  6. NASA: InSight Lander
  7. NASA: Mars ve Sluneční soustavě
  8. NASA: InSight "slyší" vítr na Marsu
  9. APOD: 2015-03-03 Prachový vír na Marsu
  10. NASA: Jak pracují fotovoltaické články
  11. NASA: Slunce ve středu Sluneční soustavy
  12. Redd.it: Kočka také zachytává sluneční světlo :-)
  13. APOD: 2012-08-27 Curiosity na Marsu: Pohled na Mt. Sharp
  14. APOD: 2018-06-23 Vlastní snímek Curiosity v prachu
  15. NASA: PIA22871: Pohled na palubu sondy InSight s dvěma vědeckými přístroji
  16. Nature.com: Jak Mars zrezavěl
  17. Serious-science.org: Jakou barvu má obloha na Marsu? (včetně Purkyněho jevu)

Štítky: Mars, Sound, InSight


36. vesmírný týden 2025

36. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 9. do 7. 9. 2025. Měsíc bude v neděli v úplňku a 7. 9. nastane úplné zatmění Měsíce. Planety se dají pozorovat na ranní obloze, Saturn už celou noc. Slunce je aktivní a nastala erupce, po které nelze vyloučit slabší polární záři. Nejsilnější nosič současnosti Super Heavy úspěšně vynesl loď Starship, která následně úspěšně přečkala ohnivé peklo a dosedla na plánovaném místě v oceánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn a Neptun.

Saturn a Neptun. Pohyb obou planet v nocích od 19.8.2025 do 4.9.2025. Po pravé straně Saturna se pohybuje i jeho měsíc Japetus.

Další informace »