Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mihotavá polární záře a záblesk meteoru

Uznání a copyright: Bjørnar G. Hansen

Někdy je noční obloha klidná a pasivní, jindy se mihotá a blýská. To druhé ve formě polárních září a meteorů potrefilo oblohu nad ostrovem Kvaløya poblíž Tromsø v Norsku 13. prosince 2009. Tato 30 sekundová expozice zaznamenala mihotavou polární záři, která jemně ozařovala zimní pobřežní scénu. Snímek je studií kontrastů, jelikož také zachycuje náhlý záblesk bolidu ze skvělého meteorického roje Geminid v roce 2009. Stopa kříží dobře známé hvězdy v oji Velkého vozu a míří zpět do souhvězdí Blíženců (Gemini), nahoru už mimo pohled. Polární záře i meteory nastávají ve vysoké atmosféře Země ve výškách kolem 100 kilometrů, ovšem polární záře jsou způsobovány energetickými nabitými částicemi z magnetosféry, zatímco meteory jsou stopami kosmického prachu. Devět let po pořízení tohoto snímku koncem tohoto týdne opět vyvrcholí každoroční roj Geminid, ovšem tentokrát budou záblesky v první polovině noci soutěžit s rušivým Měsícem v první čtvrti.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2019

Seznam odkazů

  1. Exploratorium: Polární záře
  2. SpaceWeather: Obloha v prosinci 2009
  3. APOD: 2015-06-01 Pulzující polární záře nad Islandem
  4. SpaceWeather: Meteory 8-15. prosince 2009
  5. APOD: 2005-02-18 Hrad Velkého vozu
  6. Wikipedia: Gemini + česky Blíženci
  7. NASA: Polární záře
  8. NASA: Magnetosféra
  9. APOD: 1999-02-19 Stopa bolidu Pavla Spurného
  10. In-the-Sky.org: Předpodpověď Geminid
  11. Wikipedia: Měsíční fáze +česky

Štítky: Geminids, Meteor, Polární záře


41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stack 4 fotiek

Další informace »