Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Časosběr maličké planety

Uznání a copyright videa: Brian Haidet - Music Credit: Space Walk - Silent Partner

V 30 sekundách na této maličké planetě zažijete hodně (pozorování) oblohy. Samozřejmě, že toto sférické časosběrné video bylo pořízeno na planetě Zemi z observatoře Grande Pines kousek od Pinehurstu v Severní Karolíně. Pořídila ho jediná kamera s rybím okem počátkem září a digitálně kombinuje období 24 hodin s kamerou a rybím okem mířícím nahoru a pak zase dolů. Výsledný záznam byl zpracován a promítnut do plochého obrazu se středem v nadiru, v bodě přímo pod kamerou. Sledujte, jak procházejí mraky, protahují se stíny a obloha se mění z denní na noční, kdy hvězdy víří u obzoru. Vydržte se dívat dál. V druhé sekvenci je projekčním středem jižní nebeský pól, osa rotace Země pod obzorem maličké planety. Hvězdy jsou zde pevné, tak potom rotuje obzor sám, jak maličká planeta sviští kolem dokola a během dne a noci polovinu oblohy skrývá.

Seznam odkazů

  1. Video: Nahoře, 4K
  2. NASA: O planetě Zemi
  3. Video: O domácí observatoři Grande Pines, včetně zaostřování Bahtinovovou maskou
  4. Wikipedia: Nadir + česky
  5. APOD: 2012-08-02 Stopy hvězd z jižního pólu
  6. APOD: 2015-10-16 Noc ukrývá svět

Štítky: Little planet, Projection, Timelapse


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »