Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Časosběr maličké planety

Uznání a copyright videa: Brian Haidet - Music Credit: Space Walk - Silent Partner

V 30 sekundách na této maličké planetě zažijete hodně (pozorování) oblohy. Samozřejmě, že toto sférické časosběrné video bylo pořízeno na planetě Zemi z observatoře Grande Pines kousek od Pinehurstu v Severní Karolíně. Pořídila ho jediná kamera s rybím okem počátkem září a digitálně kombinuje období 24 hodin s kamerou a rybím okem mířícím nahoru a pak zase dolů. Výsledný záznam byl zpracován a promítnut do plochého obrazu se středem v nadiru, v bodě přímo pod kamerou. Sledujte, jak procházejí mraky, protahují se stíny a obloha se mění z denní na noční, kdy hvězdy víří u obzoru. Vydržte se dívat dál. V druhé sekvenci je projekčním středem jižní nebeský pól, osa rotace Země pod obzorem maličké planety. Hvězdy jsou zde pevné, tak potom rotuje obzor sám, jak maličká planeta sviští kolem dokola a během dne a noci polovinu oblohy skrývá.

Seznam odkazů

  1. Video: Nahoře, 4K
  2. NASA: O planetě Zemi
  3. Video: O domácí observatoři Grande Pines, včetně zaostřování Bahtinovovou maskou
  4. Wikipedia: Nadir + česky
  5. APOD: 2012-08-02 Stopy hvězd z jižního pólu
  6. APOD: 2015-10-16 Noc ukrývá svět

Štítky: Little planet, Projection, Timelapse


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »