Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prosincová kometa Wirtanen

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)

Kometa 46P Wirtanen bude v polovině prosince blízko a tady na hvězdnaté obloze visí nad zvonicí románského kostela. Na vertikálním panorámatu ze série digitálních expozic z 3. prosince ze Sant Llorenc de la Muga v katalánské Gironě ve Španělsku na planetě Zemi je zachycena její zelená koma. Kometa má nyní oběžnou dobu asi 5,4 roku a nejblíže ke Slunci, tedy v perihelu své dráhy, bude 12. prosince. K Zemi bude nejblíže 16. prosince a projde jen asi 11,6 miliónů kilometrů, neboli 39 světelných sekund od Země. To je na kometu blízko, zhruba jen 30 násobek vzdálenosti Země Měsíc. Kometa Wirtanen by měla být pro pozorovatele komet dobrým cílem pro triedry a z temných míst by mohla být vidět i pouhým okem. Po soumraku 16. prosince ji můžete na obloze spatřit blízko hvězkodupy Plejády.

Štítky: Kometa, 46p, Wirtanen


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »