Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prosincová kometa Wirtanen

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)

Kometa 46P Wirtanen bude v polovině prosince blízko a tady na hvězdnaté obloze visí nad zvonicí románského kostela. Na vertikálním panorámatu ze série digitálních expozic z 3. prosince ze Sant Llorenc de la Muga v katalánské Gironě ve Španělsku na planetě Zemi je zachycena její zelená koma. Kometa má nyní oběžnou dobu asi 5,4 roku a nejblíže ke Slunci, tedy v perihelu své dráhy, bude 12. prosince. K Zemi bude nejblíže 16. prosince a projde jen asi 11,6 miliónů kilometrů, neboli 39 světelných sekund od Země. To je na kometu blízko, zhruba jen 30 násobek vzdálenosti Země Měsíc. Kometa Wirtanen by měla být pro pozorovatele komet dobrým cílem pro triedry a z temných míst by mohla být vidět i pouhým okem. Po soumraku 16. prosince ji můžete na obloze spatřit blízko hvězkodupy Plejády.

Štítky: Kometa, 46p, Wirtanen


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »