Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gif pootáčející se Ultima Thule

Uznání: NASA, Johns Hopkins University APL, Southwest Research Institute

Ultima Thule je nejvzdálenějším tělesem, které zkoumala kosmická sonda ze Země. Kosmická sonda New Horizons pořídila 1. ledna tyto dva snímky s odstupem 38 minut, když k tomuto tělesu z Kuiperova pásu, slabě osvětlenému Sluncem ve vzdálenosti 6,5 miliard kilometrů, uháněla rychlostí 51 000 kilometrů za hodinu. Kontaktní podvojná planetka se dvěma laloky rotuje jednou za asi 15 hodin. Rotace mezi těmito snímky, která je vidět v blikajícím gifu, vytváří 3D perspektivu tohoto nejprimitivnějšího světa, který byl kdy vidět. Vědecký tým je začal nazývat odděleně jako Ultima a Thule, větší Ultima má průměr asi 19 kilometrů. Menší Thule měří 14 kilometrů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Jhuapl.edu: January 3, 2019 New Ultima Thule Discoveries from NASA's New Horizons
  2. NASA: Kuiper Belt
  3. Twitter.com: @NewHorizons2015
  4. Jhuapl.edu: New Horizons GALLERIES

Štítky: Flyby, Kosmická loď, New horizons, Mu69, Kuiper belt


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »