Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklý signál ukazuje na neutronovou hvězdu zničenou černou dírou

Uznání ilustračního videa: NASA, Dana Berry (Skyworks Digital)

Jak vznikla tato neobvyklá exploze? Gravitační detektory v USA a v Evropě, LIGO a Virgo, před třemi týdny zaznamenaly poryv gravitačního záření s oscilačním vzorem, který se dá očekávat, když černá díra zničí neutronovou hvězdu. Jeden objekt z události S190814sv nejlépe odpovídá hmotnosti vyšší než je pětinásobek hmotnosti Slunce, což je dobrý kandidát na černou díru, zatímco další objekt měl zřejmě hmotnost menší než trojnásobek hmotnosti Slunce, takže je dobrým kandidátem na neutronovou hvězdu. Gravitačními vlnami nebyla doposud detekována žádná podobná událost. Naneštěstí nebylo pozorováno žádné světlo z této exploze, světlo, které by mohlo vznikat při ničení neutronové hvězdy. Je ovšem teoreticky možné, že i objekt s nižší hmotností byla také černá díra, i když neznáme žádný případ černé díry s tak nízkou hmotností. Na už dříve vytvořeném ilustračním videu je vidět předpokládaná srážka černá díra - neutronová hvězda v roce 2005 ve světle, přesněji gama záření ze vzplanutí GRB 050724. Animované video začíná s neutronovou hvězdou v popředí, která obíhá černou díru s akrečním diskem. Gravitace černé díry pak neutronovou hvězdu roztrhá a vytvoří proud trosek, které padají do černé díry. S190814sv bude nadále předmětem výzkumu a k tomu, o jaký objekt se jedná, možná přispějí detekce podobných objektů v budoucnu.

Sledujte APOD v angličtině na: Instagramu, Facebooku, Redditu, nebo na Twitteru.

Seznam odkazů v popisu

  1. LIGO.org: _LIGO_
  2. Wikipedia: Virgo_interferometer
  3. APOD: 2016-02-11 LIGO detekoval gravitační vlny ze slučujících se černých děr
  4. NASA: Black Holes
  5. NASA: Neutron stars
  6. NASA: LIGO/Virgo S190814bv: Update on Sky-Localization and Source-Classification
  7. NASA: Our Sun
  8. ScienceNews.org: LIGO and Virgo probably spotted the first black hole swallowing up a neutron star
  9. Prezly.com: Scientists detect a black hole swallowing a neutron star like Pac-man
  10. APOD: 2017-05-01 Chládnoucí neutronová hvězda
  11. NASA: Cosmic Explosion Could Be Black Hole Swallowing Neutron Star
  12. Wikipedia: Black_hole
  13. Mpg.de: Gamma-ray Burst 050724
  14. APOD: 2019-08-20 _akrečním_diskem_
  15. LIGO.org: GraceDB — Gravitational-Wave Candidate Event Database

Štítky: Měsíc, Jupiter, Hory


12. vesmírný týden 2026

12. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 3. do 22. 3. 2026. Měsíc bude v novu. Večer je už dobře vidět Venuše. Jupiter a Uran jsou večer vysoko i za tmy. Ráno se začne objevovat velmi nízko Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale v období rovnodennosti jsou v severských státech vidět pěkné polární záře i díky rychlému slunečnímu větru z koronálních děr. Večer nám slábne kometa Wierzchos a zjasňuje špatně viditelná MAPS, ráno nabízí rychle zjasňující R3 PanSTARRS. Kromě večerního zvířetníkového světla nabízí tmavá březnová noc i možnost vidět téměř všechny objekty Messiérova katalogu, tedy doslova pozorovací maraton. 20. března nám Slunce překročí nebeský rovník a začne astronomické jaro. NASA oznámila přípravy na start mise Artemis II 1. dubna. Vývoz SLS již tento týden. Firefly Aerospace úspěšně otestovala vylepšený nosič Firefly Alpha. K ISS se přeci jen ještě v březnu má vydat nákladní Progress MS-33. Opravy na Bajkonuru jsou prý u konce. Před 100 lety začaly testy kapalinových raket.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC 2264: Detail mlhoviny Vánoční stromeček

Snímek zachycuje centrální část komplexu NGC 2264 v souhvězdí Jednorožce, známého jako mlhovina Vánoční stromeček. Jedná se o aktivní oblast tvorby hvězd vzdálenou přibližně 2 400 světelných let. Dominantou pole je mladá otevřená hvězdokupa, jejíž hvězdy ionizují okolní vodíková mračna a dávají jim charakteristickou narůžovělou záři. Součástí tohoto komplexu je i známá mlhovina Kužel, která se nachází na "vrcholku" stromečku.

Další informace »