Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duch polární záře nad Kanadou

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka, TWAN

Co vám připomíná tato polární záře? Jen ti odolní se jednoho časného ráno dívali na oblohu nad severní Kanadou a přitom se objevila velice zvláštní polární záře. Ta polární záře měla zcela jistě tvar jako něco, ale co? Astrofotograf zaznamenal dvě duchovité možnosti "čarodějnice" a "bohyně úsvitu", ale klidně si prosím sami navrhněte svůj vlastní dojem už pro Halloween. Ať už jsou pareidolické interpretace jakkoliv fantastické, tak polární záře na snímku má typickou zelenou barvu a jistě ji způsobila vědecky běžná příčina vysokoenergetických částic z vesmíru, které interagovaly s kyslíkem v horní atmosféře Země. Na snímku jsou dole v popředí zamrzlé Alexandřiny vodopády, zatímco uprostřed jsou stále zelené stromy.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Canada
  2. NASA: About Auroras
  3. APOD: 2016-10-23 Orlí polární záře nad Norskem
  4. Blue-Moon.ca: "Tonight's Aurora" Gallery - February 2013
  5. Apod.com: Starship Asterisk* - October 27 2019
  6. PinImg.com: Foto: Halloween kočička :-)
  7. Wikipedia: Pareidolia
  8. WebExhibits.org: Colors of the Aurora
  9. LANL.gov: Oxygen
  10. NASA: Earth's Upper Atmosphere
  11. Youtube.com: Alexandra Falls - Twin Falls Gorge Territorial Park, Northwest Territories
  12. Wikipedia: Evergreen

Štítky: Polární záře, Pareidolie, Canada


31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »