Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Tykadla ve srážce

Uznání: ESA/Hubble NASA

V jižním souhvězdí Havrana (Corvus) se ve vzdálenosti 60 milionů světelných let srážejí dvě velké galaxie. Kosmickou srážku zachytil na snímku do úžasných podrobností Hubblův kosmický dalekohled, ale dohra bude trvat stovky miliónů let. Jednotlivé hvězdy z galaxií katalogizovaných jako NGC 4038 a NGC 4039 se ovšem nesrážejí. Zato se sráží jejich velká mračna plynu a prachu a vyvolávají tak epizody zuřivého vznikání hvězd poblíž středu srážky. Daleko od scény srážky jsou pomíchané nové hvězdokupy a mezihvězdná hmota vymrštěné gravitačními silami. Hubblův podrobný snímek zabírá v odhadované vzdálenosti galaxií asi 50 000 světelných let. Pár galaxií má na širokoúhlém pohledu sugestivní vzhled se stovky světelných let daleko sahajícími obloukovitými strukturami, které jim propůjčují populární název Tykadlové galaxie.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2012-06-04 Osud Mléčné dráhy: Srážka s Andromedou
  2. SpaceTelescope.org: Antennae Galaxies reloaded
  3. APOD: 2017-04-28 Výzkum Tykadel

Štítky: Ngc4038, Ngc4039, Galaxy collision


36. vesmírný týden 2025

36. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 9. do 7. 9. 2025. Měsíc bude v neděli v úplňku a 7. 9. nastane úplné zatmění Měsíce. Planety se dají pozorovat na ranní obloze, Saturn už celou noc. Slunce je aktivní a nastala erupce, po které nelze vyloučit slabší polární záři. Nejsilnější nosič současnosti Super Heavy úspěšně vynesl loď Starship, která následně úspěšně přečkala ohnivé peklo a dosedla na plánovaném místě v oceánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn a Neptun.

Saturn a Neptun. Pohyb obou planet v nocích od 19.8.2025 do 4.9.2025. Po pravé straně Saturna se pohybuje i jeho měsíc Japetus.

Další informace »