Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná Kvadrantida

Uznání a copyright: Frank Kuszaj

Meteory mohou být barevné. Zatímco lidské oko obvykle nedokáže rozlišit mnoho barev, tak kamera často může. Na snímku je vidět Kvadrantida zachycená tento měsíc kamerou nad Missouri v USA a je nejenom impozantně jasná, ale i barevná. Z radiantu vylétají kamínky nejspíš vyvržené planetkou 2003 EH1, které se rozžhaví po dráze v zemské atmosféře. Barvy meteorů obvykle pocházejí z ionizovaných prvků uvolňovaných při rozpadu meteorů, modrozelená barva typicky pochází od hořčíku, vápník září fialově a nikl zeleně. Červenou typicky vyzařuje ionizovaný dusík a kyslík v zemské atmosféře. Jasný meteorický bolid prošel méně než sekundovým zábleskem a zanechal po sobě větrem rozfouknutou ionizační stopu, která zůstala několik minut viditelná.

APOD je na Facebooku: anglicky, katalánsky a portugalsky.

Seznam odkazů v popisu

  1. Medium.com: What’s the difference between a camera and a human eye?
  2. Wikipedia: Quadrantids
  3. Wikipedia: Missouri
  4. CIA.gov: United States
  5. Wikimedia: Meteoroid-meteor-meteorid
  6. Wikipedia: (196256)_2003_EH1
  7. Ucar.edu: Earth's Atmosphere
  8. AMSmeteors.org: Can fireballs appear in different colors?
  9. NASA: Meteors & Meteorites
  10. Youtu.be: Reaction of Magnesium with Carbon Dioxide
  11. LANL.gov: PERIODIC TABLE OF ELEMENTS: LANL
  12. Wikipedia: Nikl
  13. Youtu.be: Science Experiment LIQUID NITROGEN vs PEPSI
  14. Youtu.be: That Time Oxygen Almost Killed Everything
  15. AMSmeteors.org: Meteor FAQ
  16. AMSmeteors.org: FIREBALL FAQS
  17. Youtu.be: Geminid Fireball Ionization Train Timelapse
  18. APOD: 2018-08-17 Perseida a trvající stopa

Štítky: Meteor, Dezintegrace, Kvadrantidy


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Venuše a Jupitera 7.6.2026

Tato je pořízena 7.6. den před max.přiblížením

Další informace »