Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Mz3: Mravenec

Uznání: R. Sahai (JPL) et al., Hubble Heritage Team, ESA, NASA

Proč není tento mravenec velkou koulí? Planetární mlhovinu Mz3 vyvrhuje Slunci podobná hvězda, která je jistě kulatá. Proč potom plyn, který proudí pryč, vytváří mlhovinu ve tvaru mravence, která zřetelně není kulová? Mezi náznaky, proč tomu tak je patří vysoká rychlost vyvrhovaného plynu 1000 kilometrů za sekundu, světelný rok dlouhá struktura a magnetismus hvězdy, která je vidět zde v centru mlhoviny. Jednou z možných odpovědí je, že se v Mz3 skrývá druhá, slabší hvězda, která obíhá blízko té jasné hvězdy. Další hypotéza praví, že plyn usměrňuje vlastní rotace a magnetické pole centrální hvězdy. Jelikož se centrální hvězda podobá našemu vlastnímu Slunci, tak astronomové doufají, že lepší pochopení historie tohoto obřího kosmického mravence může být užitečným pohledem do pravděpodobné budoucnosti našeho Slunce a Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. NOAO.edu: A Planetary Nebula Sampler
  2. NASA: Sun - Our Star
  3. Youtube.com: Diet Coke + Mentos
  4. Wikipedia: Ant
  5. ESAHubble.org: Ants in space? - Tantalising detail in ant-shaped nebula illuminates last moments of Sun-like stars
  6. NASA: What is a light-year and how is it used?
  7. NASA: Magnetism
  8. STScI.edu: HUBBLE HERITAGE
  9. APOD: 1999-12-19 Akreční disk podvojné soustavy
  10. Harvard.edu: Menzel 3: a Multipolar Nebula in the Making
  11. APOD: 1997-11-06 The Magnetic Carpet Of The Sun
  12. Wikipedia: Mz_3
  13. AAS.org: A New Universe to Discover - A Guide to Careers in Astronomy
  14. Tumblr.com: Foto: Pes u počítače :-)
  15. Youtube.com: Casting a Fire Ant Colony with Molten Aluminum (Cast #043​)
  16. APOD: Sun
  17. APOD: 2010-07-13 Mozaika: Vítejte na planetě Zemi

Štítky: Mz3, Ant Nebula, Planetární mlhovina


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »