Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AR2835: Ostrovy ve fotosféře

Uznání a copyright: Michael Teoh, Heng Ee Observatory, Penang, Malaysia

Sluneční skvrny jsou tmavé ostrovy planetárních rozměrů ve sluneční fotosféře, v jasném povrchu Slunce, obklopené mořem žhavého plazmatu a ukotvené silným magnetickým polem. Sluneční skvrny se nacházejí v aktivních oblastech a jeví se tmavé jen proto, že jsou při teplotě asi 4000 Kelvinů o něco chladnější než okolní sluneční povrch o teplotě 6000 Kelvinů. Tyto sluneční skvrny se nacházejí v aktivní oblasti AR2835. Na ostrém podrobném teleskopickém snímku z 1. července je v zorném poli o průměru asi 150 000 kilometrů, tedy přes deset průměrů Země největší aktivní oblast, která nyní přechází přes Slunce, AR2835. Sluneční aktivní oblasti se silnými magnetickými poli jsou často zodpovědné za sluneční vzplanutí a za výrony koronální hmoty, což jsou bouře, které ovlivňují kosmické počasí poblíž planety Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Layers of the Sun
  2. PBS.org: Sun Lab
  3. NASA: The Dynamic Solar Magnetic Field with Introduction
  4. NASA: Why are sunspots dark?
  5. Wikipedia: Kelvin
  6. NASA: SDO | Solar Dynamics Observatory
  7. Ucar.edu: Active Regions on the Sun
  8. NASA: What Is Space Weather?
  9. SpaceWeather.com: What's up in space

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční skvrna


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »