Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bublina a hvězdokupa

Uznání a copyright: Lorand Fenyes

Tato kosmická kompozice pro oko pěkně vyvažuje mlhovinu Bublina vpravo s otevřenou hvězdokupou M52. V jiných měřítkách by však dvojice působila nevyváženě. Zhruba 10 světelných roků velká mlhovina Bublina, známá také pod označením NGC 7635, je ponořená do komplexu mezihvězdného prachu a plynu a rozfoukly ji větry z jediné hmotné hvězdy typu O. Naproti tomu M52 je bohatá otevřená hvězdokupa čítající kolem tisíce hvězd. Hvězdokupa měří asi 25 světelných roků. Oba objekty jsou vidět u severní hranice souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia), vzdálenost mlhoviny Bublina a souvisejícího komplexu mračen se odhaduje na 11 000 světelných roků, zatímco hvězdokupa M52 se nachází téměř 5000 světelných roků daleko. Teleskopické zorné pole na obloze zabírá asi 1,5 stupně, tedy asi trojnásobek úplňku.

Seznam odkazů v popisu

  1. FenyesLorand.hu: BUBORÉK-KÖD ÉS M52 HALMAZ
  2. APOD: 2017-05-31 Přibližování k Bublinové mlhovině
  3. UNH.edu: What is the Interstellar Medium?
  4. Harvard.edu: Hubble Space Telescope Observations of the Windblown Nebula NGC 7635
  5. arXiv.org: Methods for improving open cluster fundamental parameters applied to M 52 and NGC 3960
  6. Wikipedia: Cassiopeia_(constellation)
  7. SEDS.org: Messier 52

Štítky: Ngc7635, Bubble nebula, M52, Ngc7654, Hvězdokupa, O-star


28. vesmírný týden 2026

28. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a 11. 7. bude poblíž hvězdokupy Plejády. Večer je nízko na západě Venuše a potká se s Regulem. Ráno je vidět Saturn se slabým Neptunem a velmi nízko už i Mars a Uran. Aktivita Slunce zůstává poměrně vysoká, i když velké skvrny již zapadají, protože další zajímavá aktivní oblast vylézá. Kolem planetky Torifune proletěla úspěšně japonská sonda Hayabusa, mezitím u jiné planetky Kamoʻoalewa kotví čínská Tianwen 2, ale o její misi zatím Čína mlčí. Do kosmu se chystá česká čistě studentská družice KOSTKA. Před 15 lety se na oběžnou dráhu vydal poslední raketoplán (Atlantis k ISS).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars a Uran v konjunkci

Další informace »