Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká rázová vlna cunami na Slunci

Uznání: NSO/AURA/NSF and USAF Research Laboratory

Tak velké vlny cunami se na Zemi nedějí. Velké sluneční vzplanutí v roce 2006 ze sluneční skvrny velikosti Země vytvořilo rázovou vlnu typu cunami, která byla mimořádnou dokonce i pro Slunce. Zde na snímku dalekohledem OSPAN (Optical Solar Patrol Network) v Novém Mexiku v USA je vlna cunami zachycena jak se pohybuje ven z aktivní oblasti AR 10930. Výsledná rázová vlna je technicky známa jako Moretonova vlna, která stlačuje a zahřívá plyny včetně vodíku ve fotosféře Slunce a způsobuje bezprostřední zjasnění. Snímek byl pořízen ve velmi specifické červené barvě vyzařované plynným vodíkem. Zuřící cunami sebou na Slunci vzala některé aktivní filamenty, ale mnohé se později zase obnovily. Sluneční cunami se šíří rychlostí téměř milion kilometrů za hodinu a za několik minut dokáží obkroužit celé Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2006-05-02 Vzplanutí sluneční skvrny 875
  2. Wikipedia: Tsunami
  3. SadAndUseless.com: Foto: Kočička :-)
  4. NSO.edu: Telescope spots solar tsunami
  5. ScienceSource.com: OPTICAL SOLAR PATROL NETWORK
  6. Wikipedia: New_Mexico
  7. Wikipedia: United_States_of_America
  8. Youtu.be: Solar Tsunami
  9. APOD: 2021-04-14 Rázová vlna supernovy - mlhovina Tužka
  10. Wikipedia: Moreton_wave
  11. LANL.gov: Hydrogen
  12. NASA: The Photosphere
  13. Wikipedia: H-alpha
  14. Youtu.be: 5 Biggest Tsunami Caught On Camera
  15. APOD: 2004-12-06 Filamenty nad Sluncem
  16. NASA: All About the Sun

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Rázová vlna


37. vesmírný týden 2025

37. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 9. do 14. 9. 2025. Měsíc ubývá z úplňku, který právě prochází stínem Země a bude příští neděli v poslední čtvrti. V pátek 12. 9. večer nastane přechod Měsíce přes Plejády. Planety se dají pozorovat na ranní obloze, ale Saturn je vidět celou noc. Slunce je aktivní, a i slabší erupce mohou vést k slabé polární záři. Raketový týden bude pokračovat i dál, mohou za to nejen Falcony 9, které mají za sebou celkem již více než 500 startů, ale i čínské nosiče. K ISS se má vydat i nákladní Progress. Před 50 lety se k Marsu vydala dvojice sond Viking 2. Výročí slaví český astronom Jan Vondrák.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

"Krvavý" Mesiac a planéta Saturn nad Spišským hradom Nikon D750 Samyang 135mm f2.0 ED UMC f2, 2 second, ISO 200

Další informace »