Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sklizňový úplněk nad Sicílií

Uznání a copyright: Dario Giannobile

Pro obyvatele severní polokoule byl zářijový úplněk sklizňovým úplňkem. Na tomto snímku teleobjektivem z 9. září vychází při západu Slunce a odráží jeho teplé odstíny nad historickým městem Castiglione di Sicilia. Sklizňový úplněk je jen tradiční název úplňku nejblíže podzimní rovnodennosti oslavovaný na festivalech, v příbězích a písních. Toto pojmenování podle lidové tradice sedí. S blížícím se koncem vegetačního období a přes krátící se hodiny denního světla mohli zemědělci sklízet úrodu za svitu úplňku, který svítil od soumraku do úsvitu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Full Moon Guide: September - October 2022
  2. Facebook: Dario Giannobile: Harvest Moon Above Castiglione Of Sicily
  3. EarthSky.org: 2022’s September full moon is the Harvest Moon
  4. Wikipedia: Shine_On,_Harvest_Moon

Štítky: Úplněk, Harvest moon, Rovnodennost


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »