Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory a polární záře nad Německem

Uznání a copyright: Chantal Anders

Byla to neobvyklá noc. Za prvé, noční obloha z počátku tohoto týdne z 11. na 12. srpna se nacházela v blízkosti vrcholu každoročního meteorického roje Perseid. Temnou nocí prolétaly malé kousky komety Swift-Tuttle při střetu se zemskou atmosférou jako meteory. A ještě neobvyklejší bylo, alespoň pro střední Německo, že se noční obloha rozzářila do fialova. Červeno-modrý odstín měla na svědomí polární záře způsobená výbuchem částic ze Slunce o několik dní dříve. Tato polární bouře byla tak intenzivní, že byla na severní polokouli Země vidět až daleko na jihu v Texasu a v Itálii. Tento snímek tvoří 7 expozic pořízených během 26 minut z Ense v Německu. Perseidy se pravidelně objevují každý srpen, ale polární záře viditelné takto daleko na jihu jsou neobvyklejší a méně předvídatelné.

Galerie: Meteorický roj Perseid 2024 a polární záře

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Perseids
  2. APOD: 1996-02-19 Periodic Comet Swift-Tuttle
  3. NASA: What Is… Earth’s Atmosphere?
  4. Wikipedia: Germany
  5. APOD: 2024-06-12 Polární záře nad Krkonošemi
  6. APOD: 2018-09-02 Silné sluneční vzplanutí
  7. NASA: The Sun
  8. NOAA.gov: Severe (G4) Geomagnetic Storms Observed - 12 Aug 2024
  9. SpaceWeatherGallery2.com: Aurora borealis and meteor
  10. SpaceWeatherGallery2.com: Red aurora from 45° N
  11. Instagram.com: wetter_eule: OK, letzte Nacht passte einfach alles! Mega Sternschnuppe bei den Perseiden auf dem Bild, überhaupt viele Sternschnuppen und Polarlichter
  12. Youtu.be: Ense-Bremen Drone View
  13. Wikipedia: Germany
  14. Mrwallpaper.com: Foto: Kočka u stolu :-)

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Polární záře


35. vesmírný týden 2025

35. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 8. do 31. 8. 2025. Měsíc po novu se koncem týdne objeví na večerní obloze. Ráno můžeme pozorovat všechny planety kromě Marsu. Aktivita Slunce se možná zvýší. SpaceX se chystá k 10. testu Super Heavy Starship. První stupeň Falconu 9 se chystá k 30. znovupoužití. Tato raketa má letos za sebou již více než 100 startů a v uplynulém týdnu vynesla i vojenský miniraketoplán X-37b a nákladní loď Dragon na misi CRS-33 k ISS. Před 50 lety zazářila v souhvězdí Labutě poměrně jasná nová hvězda, nova V1500 Cygni.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Duha v Rokycanech

Podvečerní duha dne 23.8.25 v Rokycanech

Další informace »