Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava

Uznání a copyright: George Chatzifrantzis

Tento prachový mezihvězdný molekulární oblak, vytvarovaný hvězdným větrem a zářením, získal díky náhodě okamžitě rozpoznatelný tvar. Příhodně se nazývá mlhovina Koňská hlava a leží ve vzdálenosti asi 1 500 světelných let uvnitř rozsáhlého komplexu mračen v Orionu. Asi pět světelných let "vysoký" temný oblak je katalogizován jako Barnard 33 a poprvé byl identifikován na fotografické desce pořízené koncem 19. století. Oblak B33 je viditelný především proto, že jeho neprůhledný prach tvoří siluetu proti záři emisní mlhoviny IC 434. Na snímcích Hubblova kosmického dalekohledu z počátku 21. století lze nalézt mladé hvězdy vznikající uvnitř B33. Tento velkolepý mezihvězdný oblak bude samozřejmě během několika příštích milionů let pomalu měnit svůj zjevný tvar. Prozatím je však mlhovina Koňská hlava vděčným, i když obtížným objektem, který lze z planety Země pozorovat i malými dalekohledy.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Horsehead Nebula
  2. SEDS.org: Barnard 33, the Horsehead Nebula
  3. NASA: Hubble Sees a Horsehead of a Different Color
  4. AstroBin.com: IC 434 HorseHead Nebula

Štítky: B33, Horsehead nebula, Orion


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »