Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Katalog USNO-A2.0 : Digitální obloha

Uznání: PMM Team, USNO Flagstaff Station

Zde je 526,230,881 nejjasnějších známých hvězd. Observatoř amerického námořnictva US Naval Observatory použila svůj velký přesný měřící přístroj Precision Measuring Machine na digitalizaci fotografických desek pokrývajících celou oblohu které vytvořily mapu nahoře. Žlutá odpovídá 150,000 hvězdám na čtvereční stupeň zatímco tmavě modrá odpovídá jen 500 hvězdám na čtvereční stupeň. Pro srovnání: úplněk zabírá plochu asi 1/4 čtverečního stupně. Nejvýraznějším rysem této projekce celé oblohy je centrální disk naší Galaxie - Mléčné dráhy, který se prostírá středem. Tmavé prachové pásy jsou zřetelné v místech, kde zakrývají velký počet hvězd. Dvě jasné skvrny jižně od disku Mléčné dráhy jsou sousedící galaxie - Magellanova mračna. Každý si může objednat zdarma kopii těchto dat ale ne každému se tato data o všech 526,230,881 hvězdách vejdou na pevný disk.

Štítky: POSS, Obloha, Hvězdy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »