Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2012  >  Říjen  >  Orion a airglow v Chile

Česká astrofotografie měsíce - Říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion a airglow v Chile

Uznání a copyright: Petr Horálek, Kamil Hornoch

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: La Silla Observatory, Chile

Datum pořízení: 15. října 2012, okolo 9:00 UT

Optika: Canon 450D, Samyang 8 mm

Montáž: stativ

Zpracování:

V programu Registar složeno 21x30s snímků s ISO 800 a f8,0 + 30x30 snímku s ISO 800 a f5,6 (od všech odečten masterdark z 21 dílčích darkframů). Snímky krajiny jsou 7x30s f5.6 (ISO 800). Sesazení hvězd metodou median, sesazeni krajiny metodou průměr. V Adobe Lightroom a Photoshop upraveny křivky, šum a doostření. Neboť fotoaparát není modifikován o IR filtr, červené mlhoviny v Orionu byly velmi slabé a v Photoshopu byly ručně vybrány a zesílena u nich sytost červené barvy. (Foto: Kamil Hornoch, Processing: Petr Horálek)

Postup:

Když Kamil Hornoch pořizoval 15. října 2012 před rozbřeskem sekvenci snímků s Orionem vzhůru nohama nad observatoří La Silla v Chile, vůbec netušil, že se nad jeho hlavou vznáší jemná atmosférická zář zvaná airglow. Teprve při poskládání snímků barva zelenavé záře vynikla. Kromě krásného Oriona a jeho rudé hvězdy Betelgeuze v rameni, mlhoviny v meči a slabých difúzních mlhovin je k vidění i dvojice zimních hvězdokup v Býku (Hyády a Plejády), zimní Mléčná dráha a jasná planeta Jupiter. Jasný bod vpravo nahoře je nejjasnější hvězda noční oblohy - Sírius. Pod ním a pod Mléčnou dráhou je Procyon z Malého psa a nízko nad keřem dvojice hvězd v Blížencích - Castor a Pollux. Mezi keřem a kopulí svítí Capella, v Hyádách Aldebaran a v horní polovině snímku v noze Oriona Rigel. Tyto hvězdy tvoří pověstný zimní šestiúhelník.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »