Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2012  >  Říjen  >  Orion a airglow v Chile

Česká astrofotografie měsíce - Říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion a airglow v Chile

Uznání a copyright: Petr Horálek, Kamil Hornoch

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: La Silla Observatory, Chile

Datum pořízení: 15. října 2012, okolo 9:00 UT

Optika: Canon 450D, Samyang 8 mm

Montáž: stativ

Zpracování:

V programu Registar složeno 21x30s snímků s ISO 800 a f8,0 + 30x30 snímku s ISO 800 a f5,6 (od všech odečten masterdark z 21 dílčích darkframů). Snímky krajiny jsou 7x30s f5.6 (ISO 800). Sesazení hvězd metodou median, sesazeni krajiny metodou průměr. V Adobe Lightroom a Photoshop upraveny křivky, šum a doostření. Neboť fotoaparát není modifikován o IR filtr, červené mlhoviny v Orionu byly velmi slabé a v Photoshopu byly ručně vybrány a zesílena u nich sytost červené barvy. (Foto: Kamil Hornoch, Processing: Petr Horálek)

Postup:

Když Kamil Hornoch pořizoval 15. října 2012 před rozbřeskem sekvenci snímků s Orionem vzhůru nohama nad observatoří La Silla v Chile, vůbec netušil, že se nad jeho hlavou vznáší jemná atmosférická zář zvaná airglow. Teprve při poskládání snímků barva zelenavé záře vynikla. Kromě krásného Oriona a jeho rudé hvězdy Betelgeuze v rameni, mlhoviny v meči a slabých difúzních mlhovin je k vidění i dvojice zimních hvězdokup v Býku (Hyády a Plejády), zimní Mléčná dráha a jasná planeta Jupiter. Jasný bod vpravo nahoře je nejjasnější hvězda noční oblohy - Sírius. Pod ním a pod Mléčnou dráhou je Procyon z Malého psa a nízko nad keřem dvojice hvězd v Blížencích - Castor a Pollux. Mezi keřem a kopulí svítí Capella, v Hyádách Aldebaran a v horní polovině snímku v noze Oriona Rigel. Tyto hvězdy tvoří pověstný zimní šestiúhelník.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »