Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2013  >  Srpen  >  poslechněte si Perseidy

Česká astrofotografie měsíce - Srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

poslechněte si Perseidy

Uznání a copyright: Martin Kákona

Popis: Kromě videozáznamu posílám ještě „waterfall“ konkrétně třetího meteoru, jako náhled do galerie. Na „waterfallu“ je vidět frekvenční spektrum a intenzitu odrazu v čase. Intenzitě odpovídá barva, frekvence je na horizontální ose a čas plyne odspoda nahoru. Z takovéhoto záznamu je spočítán zvuk.. Záznam vznikl díky úsilí mnoha lidí, kteří naprogramovali potřebný software a navrhli potřebný hardware a to bez nároku na odměnu. Jmenovitě jsou to lidé kolem projektů Astrozor, MLAB, CEMENT, SpectrumLab a dalších.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Soběslav, Svákovská hvězdárna

Datum pořízení: noc z 12. na 13. srpna 2013

Optika: montáž: staticky umístěná anténa lambda/4 a staticky umístěná kamera, oboje s výhledem na JZ, zařízení: Softwarově Definované Rádio SDRX01B, kamera KPF 131HR bez IR filtru, objektiv Tokina 3-8.2 mm F0.98 (IR)

Zpracování: Zaslaný záznam vznikl složením videozáznamu a zvuku spočítaného zpětnou Fourierovou transformací z radiového odrazu. Videozáznam letu meteoru je vždy následován statickým obrázkem, který vznikl registrací všech snímků videozáznamu. Radiový odraz se skládá z části, která přibližně odpovídá zářivé dráze meteoru, kdy je slyšet proměnný Dopplerský posuv vlivem decelerace meteoroidu a dále následuje odraz od stopy meteoru s přibližně konstantní frekvencí. Odraz od stopy je slyšitelný ještě několik desítek sekund po tom, co meteor pohasne. V záznamu můžete občas slyšet „prasknutí“, které je generováno signálem z GPS přijímače. „Prasknutí“ je do audiosignálu přimícháno každých 10 sekund a je synchronní s UT. Tato časová značka nám umožňuje složit obrazový záznam se zvukovým.

Postup: Během noci z 12. na 13. srpna, tedy v době předpovězeného maxima meteorického roje Perseid se nám podařilo zaznamenat upravenou CCTV kamerou čtyři jasné meteory. Zároveň se nám podařilo ve stejný čas zaznamenat meteory pomocí dopředného radaru.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »