Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2013  >  Srpen  >  poslechněte si Perseidy

Česká astrofotografie měsíce - Srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

poslechněte si Perseidy

Uznání a copyright: Martin Kákona

Popis: Kromě videozáznamu posílám ještě „waterfall“ konkrétně třetího meteoru, jako náhled do galerie. Na „waterfallu“ je vidět frekvenční spektrum a intenzitu odrazu v čase. Intenzitě odpovídá barva, frekvence je na horizontální ose a čas plyne odspoda nahoru. Z takovéhoto záznamu je spočítán zvuk.. Záznam vznikl díky úsilí mnoha lidí, kteří naprogramovali potřebný software a navrhli potřebný hardware a to bez nároku na odměnu. Jmenovitě jsou to lidé kolem projektů Astrozor, MLAB, CEMENT, SpectrumLab a dalších.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Soběslav, Svákovská hvězdárna

Datum pořízení: noc z 12. na 13. srpna 2013

Optika: montáž: staticky umístěná anténa lambda/4 a staticky umístěná kamera, oboje s výhledem na JZ, zařízení: Softwarově Definované Rádio SDRX01B, kamera KPF 131HR bez IR filtru, objektiv Tokina 3-8.2 mm F0.98 (IR)

Zpracování: Zaslaný záznam vznikl složením videozáznamu a zvuku spočítaného zpětnou Fourierovou transformací z radiového odrazu. Videozáznam letu meteoru je vždy následován statickým obrázkem, který vznikl registrací všech snímků videozáznamu. Radiový odraz se skládá z části, která přibližně odpovídá zářivé dráze meteoru, kdy je slyšet proměnný Dopplerský posuv vlivem decelerace meteoroidu a dále následuje odraz od stopy meteoru s přibližně konstantní frekvencí. Odraz od stopy je slyšitelný ještě několik desítek sekund po tom, co meteor pohasne. V záznamu můžete občas slyšet „prasknutí“, které je generováno signálem z GPS přijímače. „Prasknutí“ je do audiosignálu přimícháno každých 10 sekund a je synchronní s UT. Tato časová značka nám umožňuje složit obrazový záznam se zvukovým.

Postup: Během noci z 12. na 13. srpna, tedy v době předpovězeného maxima meteorického roje Perseid se nám podařilo zaznamenat upravenou CCTV kamerou čtyři jasné meteory. Zároveň se nám podařilo ve stejný čas zaznamenat meteory pomocí dopředného radaru.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce s Venuší

Konjunkce Měsíce s Venuší nad Novým Malínem

Další informace »