Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2014  >  Duben  >  Osamělá dívka pod jižním zatměním

Česká astrofotografie měsíce - Duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Osamělá dívka pod jižním zatměním

Uznání a copyright: Petr Horálek (http://www.astronom.cz/horalek)

Popis:

Vzhledem k nevalné předpovědi jsme museli se setrou Káťou ujet asi 680 km za jasnem napříč severní ostrov Nového Zélandu, abychom jen krátce po začátku úplného zatmění Měsíce našli jednu lokální díru v mracích. Velké štěstí po potu a nervech bylo tak neskutečné, že právě na přibližně 75 minut dlouhou fázi úplného zatmění se vyjasnilo, poté už dorazila na další dny nepříjemná deštivá fronta. A vyplatilo se teda pro 75 minut řídit starou rachotinu vlevo, do neznáma, prakticky za instinktem při malé dostupnosti internetu? Když vidíte zatmění Měsíce od nás, už vás toho asi moc nepřekvapí. Ale temná obloha, jižní nebeský pól a zodiakální most s protisvitem přímo kolem ztemnělého Měsíce s bonusem v podobě blízké Spicy a narudlého Marsu. Na tohle člověk jen tak nezapomene. Zelenavá barva u obzoru je pak přirozené záření atmosféry - airglow. A osamělá dívka unešena úkazem je moje sestra Káťa.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Kakariki, East Cape, Nový Zéland

Datum pořízení: 15. dubna 2015, cca 7:39 UTC

Optika: Canon 6D; Sigma 15 mm, f3,5

Montáž: stativ

Snímač: 20.2 MP CMOS

Zpracování:

Na stativu vyrovnaném vestavěnou vodováhou nasnímáno 12 okružních snímků (každý 20 s, ISO 8000, f3,5) a jeden nadhlavíkový. Panorama složeno ručně na body v PTGui, následné úpravy Adobe Photoshop (křivky, doostření).

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

m101 a okoli

M101 (také galaxie Větrník, M101 nebo NGC 5457) je spirální galaxie v souhvězdí Velké medvědice s magnitudou 7,9 a úhlovými rozměry 28,8'x26,9'.Objevil ji Pierre Méchain 27. března 1781. Drobné skvrny obklopující galaxii, které jsou ve skutečnosti jasnější části spirálních ramen, objevil a zapsal do katalogu William Herschel. Galaxie Větrník je od Země vzdálena 27 milionů světelných let a je nejjasnějším členem skupiny galaxií M 101

Další informace »