Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2016  >  Květen  >  Merkur na Slunci za Ještědem

Česká astrofotografie měsíce - Květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur na Slunci za Ještědem

Uznání a copyright: Martin Gembec (http://)

Popis: Večer mě napadlo vyfotit západ Slunce za Ještědem. Z předchozích pokusů si umím spočítat místo k pozorování, ale tentokrát jsem s výpočty skončil 20 minut před úkazem. Rychle jsme se s manželkou sbalili a vyrazil jsem jen s dalekohledem ED80/600 v němž byl ještě 25 mm okulár z pozorování večer u domu. Cestou jsem s hrůzou zjistil, že nemám fotoaparát. Tak jsme dojeli na místo, že se alespoň pokocháme zapadajícím Sluncem. V tu chvíli se Slunce s Merkurem začalo dotýkat vysílače na Ještědu a mě napadlo přiložit za okulár mobil. Ačkoli jsem odpoledne přes tento okulár kloudně snímat nedokázal, protože optimální místo je asi centimetr nad čočkou, tentokrát se mi zázračně podařilo najít místo, kdy obraz nebyl přeexponovaný a byl ostrý. Tím vznikla tato vzácná fotka.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Rádlo u Jablonce nad Nisou

Datum pořízení: 09.05.2016

Optika: Celestron ED80/600 + Celestron 25 mm

Montáž: GSO bez pohonu

Snímač: Samsung Galaxy S4 mini

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »