Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2017  >  Srpen  >  Red Sprites

Česká astrofotografie měsíce - Srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Red Sprites

Uznání a copyright: Ondrej Králik (https://www.flickr.com/photos/130056684@N07/)

Popis: Moj prvy a myslim, ze uspesny pokus o nafotenie cervenych skriatkov :)
18.8.2017 sme sa vybrali fotit nocnu oblohu do Nizkych Tatier, zachvilu som periferne zbadal jemne bliknutie nad zapadnym obzorom, tak mi napadlo ci sa k nam neblizi nejaka burka.
rychlo som na nete zistil, ze burka sa nachadza daleko a teoreticky by mohla vyprodukovat aj nejakych skriatkov, tak som spravil prvu skusobnu fotku a bol tam! :D
Hned som prehodil objektiv na 85mm a nechal cvakat tym istym smerom, za par minut som tohto skriatka videl aj volnym okom a nastastie ho zachytil aj fotak :)
Jeho jasnost je priblizne -6,7 mag. a nachadzal sa vo vzdialenosti cca 512 km nad juhovychodnym Nemeckom.
Vyprodukoval ho zdrojovy blesk Cg+ o amplitude 180kA.
Slabe sprity v lavo su typu angel, v pravo jellyfish a pod nimi carot (info: Martin Popek)
Na fotke sa v hlavnom hrebeni Nizkych tatier nachadza cca v strede travnaty vrch Chabenec (1955 m.n.m) a v lavo Kotliska (1937 m.n.m)

Z velkej casti to bola nahoda, ze sa mi podarilo odfotit zrovna takyto jasny sprite, ale hovori sa, ze pripravenym stastie praje :)
Fotene 18.8.2017, Nizke Tatry
Canon 6Dmod + Samyang 85mm, f1.4@f2.0, 6 sec, ISO 10,000

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Nizke Tatry (Derese 2004m)

Datum pořízení: 18.08.2017

Optika: Samyang 85mm, f1.4

Montáž: stativ

Snímač: Canon 6Dmod

Zpracování: Minimalne upravy, vyvazenie bielej a kontrast, schvalne som nepridaval ziadnu saturaciu.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Duha při západu Slunce

Duha při západu Slunce, před Hlavním nádražím v Brně.

Další informace »