Česká astrofotografie měsíce - Září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pelikán

Uznání a copyright: Zdeněk Bardon

Popis: dovoluji si zaslat do ČAM snímek mlhoviny Pelikán v souhvězdí Labutě. I když je to vyloženě letní snímek, tak jeho pořízení trvalo více jak měsíc a konečné zpracování bylo poměrně zdlouhavé. Snímek je čtyř-snímková mozaika s celkovým expozičním časem 8 hodin. Snímek není klasická LRGB sestava ale je to HaRGB, takže jasová složka je nahrazena filtrem H-alfa. Tento filtr je uzkopásmový s pološířkou 4,5nm a díky této technice je možné vidět jemné a velmi kontrastní detaily známé mlhoviny. Jednou z výhod je možnost fotografování v blízkosti velkých měst, ale nevýhodou je nutnost dokonalé pointace, protože hvězdičky kreslené na CCD čipu jsou velmi malé a jakákoliv nerovnoměrnost z nich udělá čárky.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Rasošky

Datum pořízení: 16.05 - 12.06.2007

Optika: Dalekohled: FSQ-106, Montáž: G-11, CDD: ST-2000XM, Pointace: 76ED Borg + ST-7XE

Zpracování: Všechny snímky byly zpracovány programem MaxIm DL (dark a flat snímky) a finální doladění v programu Photoshop (křivky a text).

Postup: Exp.čas: sumář 8 hodin

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »