Česká astrofotografie měsíce - Září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pelikán

Uznání a copyright: Zdeněk Bardon

Popis: dovoluji si zaslat do ČAM snímek mlhoviny Pelikán v souhvězdí Labutě. I když je to vyloženě letní snímek, tak jeho pořízení trvalo více jak měsíc a konečné zpracování bylo poměrně zdlouhavé. Snímek je čtyř-snímková mozaika s celkovým expozičním časem 8 hodin. Snímek není klasická LRGB sestava ale je to HaRGB, takže jasová složka je nahrazena filtrem H-alfa. Tento filtr je uzkopásmový s pološířkou 4,5nm a díky této technice je možné vidět jemné a velmi kontrastní detaily známé mlhoviny. Jednou z výhod je možnost fotografování v blízkosti velkých měst, ale nevýhodou je nutnost dokonalé pointace, protože hvězdičky kreslené na CCD čipu jsou velmi malé a jakákoliv nerovnoměrnost z nich udělá čárky.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Rasošky

Datum pořízení: 16.05 - 12.06.2007

Optika: Dalekohled: FSQ-106, Montáž: G-11, CDD: ST-2000XM, Pointace: 76ED Borg + ST-7XE

Zpracování: Všechny snímky byly zpracovány programem MaxIm DL (dark a flat snímky) a finální doladění v programu Photoshop (křivky a text).

Postup: Exp.čas: sumář 8 hodin

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »