Česká astrofotografie měsíce - Září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pelikán

Uznání a copyright: Zdeněk Bardon

Popis: dovoluji si zaslat do ČAM snímek mlhoviny Pelikán v souhvězdí Labutě. I když je to vyloženě letní snímek, tak jeho pořízení trvalo více jak měsíc a konečné zpracování bylo poměrně zdlouhavé. Snímek je čtyř-snímková mozaika s celkovým expozičním časem 8 hodin. Snímek není klasická LRGB sestava ale je to HaRGB, takže jasová složka je nahrazena filtrem H-alfa. Tento filtr je uzkopásmový s pološířkou 4,5nm a díky této technice je možné vidět jemné a velmi kontrastní detaily známé mlhoviny. Jednou z výhod je možnost fotografování v blízkosti velkých měst, ale nevýhodou je nutnost dokonalé pointace, protože hvězdičky kreslené na CCD čipu jsou velmi malé a jakákoliv nerovnoměrnost z nich udělá čárky.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Rasošky

Datum pořízení: 16.05 - 12.06.2007

Optika: Dalekohled: FSQ-106, Montáž: G-11, CDD: ST-2000XM, Pointace: 76ED Borg + ST-7XE

Zpracování: Všechny snímky byly zpracovány programem MaxIm DL (dark a flat snímky) a finální doladění v programu Photoshop (křivky a text).

Postup: Exp.čas: sumář 8 hodin

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »