Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2007  >  Prosinec  >  Geminida 15. 12. 2007

Česká astrofotografie měsíce - Prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminida 15. 12. 2007

Uznání a copyright: Martin Gembec

Popis: Tu noc, kdy mělo nastat maximum meteorického roje Geminid bylo u nás v Jablonci n. N. zataženo a vyjasnilo se až k ránu. Viděl jsem tedy nižší aktivitu, než v některých letech předchozích. Fotografie vznikla až v následujícím večeru, den po maximu. Geminidy prakticky nepadaly, za půl hodiny jsem zahlédl už jen dvě. Po pravdě jsem ani nedoufal, že bych nějaký meteor mohl zachytit, protože kromě nízké aktivity se na snímání projevoval mráz a docházely baterie. Když se to najednou stalo, nemohl jsem tomu ani uvěřit. Jasná Geminida zamířila do Oriona prakticky poblíž středu snímaného pole. Ke všemu byla docela jasná a jasnost při letu dvakrát měnila. V jednu chvíli zasvítila jako nedaleký Mars a zanechala nakrátko i stopu. Vše trvalo snad jednu sekundu, ale byl to úchvatný zážitek. Když jsem pak zjistil, že na snímku je dobře zachycena a navíc se jednalo o snímek předposlední, protože vzápětí došly baterie, byl jsem opravdu nadšený. Rád bych se podělil nejen o tu radost. Na snímku jsem se totiž pokusil zakomponovat také má oblíbená zimní souhvězdí – Oriona s Býkem. V záběru jsou také Plejády vpravo nahoře a Mars vlevo nahoře. Světelné znečištění zde posloužilo také pozitivně, když nedaleké lampy osvětlily stromy v popředí.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Jablonec nad Nisou - Kokonín

Datum pořízení: 15. 12. 2007, 22:28 SEČ

Optika: Canon 300D + EF-S 18-55 mm (clona 3,5, ohnisko 18 mm), expozice Montáž GSO + autopointer (konstrukce M. Myslivce na hledáčku od J. Špuláka)

Zpracování: Odečten temný snímek v Deep Sky Stackeru, srovnání přechodu barev pozadí, oříznuto, zmenšeno ve Photoshopu.

Postup: ISO 1600, 60 s

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »