Česká astrofotografie měsíce - Říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nekonečno

Uznání a copyright: Tomáš Slovinský (http://www.slovinsky.art)

Popis: Na začiatku som plánoval vytvoriť kompozíciu, ktorá bude prezentovať blízku polohu planéty Mars. Koncom septembra som sa preto vydal na najvýchodnejšie Slovenské observatórium v Kolonickom sedle. Observatórium sa nachádza v oficiálom Parku tmavej oblohy Poloniny, ktoré je mimochodom najtmavším miestom v strednej Európe. Pár kompozícií sa mi naozaj podarilo zachytiť a táto konkrétna mala prezentovať danú udalosť. Dokonalé načasovanie je pri snímkach veľmi dôležité. Z tohto dôvodu som sa rozhodol pre vytvorenie 360-stupňovej panoramatickej snímky tesne pred svitaním – kvôli zachyteniu zodiakálneho svetla. No až keď som sa “hral” s projekciou, uvedomil som si, že toto je tak trochu niečo netradičné. Iste, projekcie “malých planét” i so známymi teleskopmi sú veľmi obľúbené. No úprimne, toto je jediná projekcia s Mliečnou cestou a zodiakálnym svetlom v tvare “ležiacej ∞” – symbolom nekonečna, navyše s Vihorlatským Národným Teleskopom s priemerom primárneho zrkadla 1 meter. Dúfam, že sa Vám snímka bude páčiť a že si nenecháte újsť príležitosť na pozorovanie “Červenej planéty” ????

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Kolonické observatórium, Slovensko

Datum pořízení: 22.09.2020

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko H-alfa

Další informace »