Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2008  >  Únor  >  Dvojitá otevřená hvězdokupa Chí a h Persei

Česká astrofotografie měsíce - Únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojitá otevřená hvězdokupa Chí a h Persei

Uznání a copyright: Ing. Martin Myslivec

Popis: I otevřená hvězdokupa může být fotogenická, obzvláště když je zákal a cirry a expozice se natáhnou, takže kolem hvězd vznikne trošku halo, které zviditelní více barvy hvězd.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Bělěčko

Datum pořízení: 3.2.2008 od 21:56

Optika: Dalekohled: N185/610 + Televue Paracorr + Astronomik CLS filtr, Montáž: Upravená montáž EQ6, Pointace: TVGuider na Borgu 77ED

Zpracování: Zregistrování a zprůměrování pomocí SW Registar a finální doladění snímku v Adobe Photoshopu.

Postup: 12 snímků s expozičním časem 10 minut pořízeno pomocí CCD kamery QHY8 a SW Maxim DL. Pomocí něhoa provedena i kalibrace (bias frame, defectmap, flatfield) a konverze do RGB snímku.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »