Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2021  >  Březen  >  Transit ISS přes Měsíc

Česká astrofotografie měsíce - Březen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Transit ISS přes Měsíc

Uznání a copyright: Daniel Neumann (http://meteoplzen.cz)

Popis: Vzhledem k možnosti zjištění přechodu ISS přes Měsíc jsem delší dobu plánoval výjezd kousek za Plzeň, kdy se chystal transit ISS se středem nedaleko obce Klenovice v okrese Plzeň-sever. Tím, jak se blížilo datum přechodu, tím rostla nejistota počasí. Zhruba hodinu před přechodem se začala oblačnost trhat a naděje na pozorování tohoto extra krátkého jevu se zvyšovala. Ovšem pozornost měla i oblačnost vyšších pater držící se severozápadně od plánovaného místa pozorování, která se dle družicových snímků nepatrně přibližovala. Zhruba 40 minut před transitem jsem pobral nutnou výbavu a vyrazil jsem na plánovanou pozici. Stav oblačnosti tou dobou vypadal dobře, i když jsem lehkou obavu měl. Po příjezdu na místo jsem byl spokojen, že se oblačnost drží dál od místa pozorování a stihnu vyfotit uvedený jev bez jejího vlivu. Začal jsem si tedy zkoušet fotografování nanečisto a pomalu vyčkával. Oblačnost se pomalu ale jistě přibližovala, nejistota stoupala. Přibližoval se i čas přeletu. Kolem 19:20 jsem začal velmi bystřit, oblačnost na tom byla celkem dobře - ještě nezasahovala do Měsíce. Nastal čas 19:22 a já si říkal, sakra, kde ta ISS je. V 19:23 jsem byl zklamaný, že jsem přelet vůbec neviděl. Pak mi došlo, že přelet nebyl plánovaný v 19:22 (spletl jsem si to kvůli dni, bylo 22.3), transit měl nastat až v 19:34. Mezi těmito časy, zejména v posledních pěti minutách začala oblačnost hodně zlobit, ještě pár minut před přeletem byl Měsíc ovlivněn jen malinko, v poslední minutě jsem musel narychlo měnit ISO, protože při náhledu na výslednou fotografii bylo vše moc tmavé. ISS naštěstí byla viditelná, takže jsem věděl, kdy přelet nastane. Vyčkával jsem do poslední chvíle než se přiblížila těsně k Měsíci a přes dálkovou spoušť, kterou jsem málem promáčkl, začal fotoaparát velmi rychle cvakat. Po přeletu ISS před Měsícem jsem postupně vše sbalil a vyrazil zpět domů.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Klenovice, Plzeň-sever

Datum pořízení: 22.03.2021

Optika: Teleobjektiv Sigma 120-400mm + telekonvertor 1,4x

Snímač: Digitální zrcadlovka Canon 60D

Zpracování: Po nahrání fotek do počítače jsem zjistil, že kvůli nutnému zvýšení ISO kvůli oblačnosti, mají fotky poměrně dost šumu. Snažil jsem se je nějakým způsobem upravit, nicméně se to nedařilo. Použil jsem software Zoner Photo Studio. Vyzkoušel jsem i spojení fotek v programu Registax, kdy z jednotlivých fotografií vznikla hezčí fotka Měsíce bez šumu, avšak ISS tam byla pouze ve formě nevýrazných puntíků. Provedl jsem tedy u všech surových fotek výmaz (maximální ztmavení) všeho krom ISS, které jsem následně přes program Startrails vložil do složené fotografie s Měsícem. Vzhledem k tomu, že se jednalo o můj první ISS transit a první skládání fotek tohoto typu a ještě s velkým šumem, tak jsem to bral celkem jako úspěch.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »