Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2008  >  Květen  >  Zákryt Marsu Měsícem

Česká astrofotografie měsíce - Květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt Marsu Měsícem

Uznání a copyright: Jaroslav Jašek nar. 1962

Popis: Zákryty nebeských těles Měsícem jsou velice zajímavá a vděčná představení vhodná pro pozorování nejen amatérskými astronomy. Zvláště, když takový zákryt nastává za dne, a zachycení tohoto úkazu se pak stává cennou trofejí a výzvou pro leckterého FANDU ASTRONOMICKÉ FOTOGRAFIE. Protože se však jedná o dynamický jev, je výhodnější tento děj natočit jako video. Jak tedy na TO : Na pořízení tohoto záznamu jsem použil dalekohled typu Newton 400 mm F 1:5 vedený na elektronicky řízené paralaktické montáži německého typu. Do ohniska dalekohledu jsem umístil TV kamerku od Wateku WAT- 902H . Obraz z TV kamery jsem pustil přes autoguider (vyrobený od pana Myslivce), dále do počítače, kde jsem jej pomocí TV karty graboval na harddisk.Při tomto grabování se zaznamenával zároveň s obrazem i hardwarový čas počítače ( díky softwaru dodanému zároveň s autoguiderem ).Tento čas jsem deset minut před vlastním výstupem Marsu ze zákrytu, verifikoval s přesným časem na serveru (cesnet.cz). Záznam jsem prováděl v plném TV rozlišení obrazu. Teprve až máte surový TV záznam na harddisku, je moudré vytvořit jeho kopii a sestříhat ji ve vhodném střihovém programu (vyjmout nudné nebo nevhodné pasáže). Použil jsem k tomuto sestřihu program Pinnacle Studio verze 9. Takto se dá celkem pohodlně pořizovat záznam všech možných úkazů v maximálním rozlišení celého řetězce od kamery až po samotný záznam na jakékoliv medium (CD, DVD). Důležitá informace na závěr: Pro denní pozorování je nutno použít Infračervený filtr, který se předřadí před kameru a ona pak snímá pouze světlo v infra oblasti vlnových délek.Já používám infračervený fotografický filtr tzv. TMAVÝ , který má propustnost od 7 600 Angstremu výše.Takový filtr se dá koupit ve fotografických potřebách. V nouzi se dá požít jakýkoliv tmavý červený filtr nebo i H-alfa filtr. (u některých kamer se musí však odstranit blokační infračervený filtr, který průchodu IČ paprsků brání) Kamera od Wateku jej nemá a je tedy pro toto použití výhodná. Proč zrovna infra filtr ? Protože pro infračervené světlo je denní obloha v podstatě průhledná( rozptýlené modré světlo pozadí), avšak světlo které nás zajímá, je odražené Sluneční světlo od Měsíce i Marsu,které přes IČ filtr v pohodě projde.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Brno

Datum pořízení: 10. 5. 2008 v odpoledních hodinách

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »