Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2022  >  Duben  >  Velikonoční Měsíc

Česká astrofotografie měsíce - Duben 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velikonoční Měsíc

Uznání a copyright: Petr Hykš (https://www.hvezdarnazdanice.cz/)

Popis: V Bukovanech nedaleko hvězdárny ve Ždánicích stojí mlýn, který z okolních měst a vesnic prakticky není vidět. Vyfotografovat ho odněkud zpovzdálí není vůbec jednoduché. Když ale najdete to správné místo, můžete si zde počkat na úžasné divadlo – východ načervenalého Měsíce nad Bukovanským mlýnem. Věřte nebo ne, takové podívání můžete naplánovat a realizovat během jediného dne. Stačí být ve střehu před blížícím se úplňkem, znát zákonitosti nebeské mechaniky a orientovat se v mapě s vrstevnicemi. Chcete-li odejít i s fotografií, je třeba mít ve výbavě vhodný teleobjektiv a stativ, být sehraní se svým fotoaparátem a umět trochu pracovat na počítači. A v dubnu při vás ještě musí stát aprílové počasí.
Autor snímku zásadně fotografuje ze stativu tak, že váhu objektivu rozprostře na otevřené dveře od auta. Z každého takového výjezdu se tedy zákonitě stává komický příběh. Jen si to představte. Při plánování jste značně omezeni na cesty průjezdné podle aktuálního stavu počasí (naštěstí bylo sucho) a na cesty průjezdné podle zákonů silničního provozu. Na místo dorazíte s vhodným předstihem, a ještě za světla pořídíte snímek krajiny, abyste si usnadnili pozdější zpracování na počítači. Protože budete fotit tu samou scénu při východu Měsíce, musí fotoaparát zůstat na svém místě. Auto na čtyřech tlumičích však není zrovna pevnou ani jinak vhodnou oporou pro teleobjektiv. Když s nástupem noci začne klesat teplota, začnete litovat, že se nemůžete schovat do auta a zabouchnout dveře. Nemůžete si do auta ani sednout nebo se ho jinak dotýkat, a tak stojíte venku a připadáte si jako slon v porcelánu znalý Newtonových pohybových zákonů, když každá akce vyvolává reakci. Situace o to víc litujete v době, kdy už se opravdu schyluje k východu Měsíce, ale štěkající srnci v okolí vám dávají jasně najevo, že toto je jejich teritorium a jejich azimut. Vyměníte si mezitím pár zpráv s kolegou, který na Slovensku při focení východu Měsíce poslouchá smečku vyjících vlků a situaci berete s humorem. Když světelnou signalizací a hlasitými výkřiky odeženete všechny nájezdy srnců, konečně začne vycházet Měsíc. Temný pás nad horizontem nebyl oblak ani zemský stín, ale vzdálená krajina. Aprílové počasí naštěstí stálo při vás. Vyfotografujete sekvenci snímků a doma potom s údivem zjistíte, že Měsíc na sebe před Velikonoci bere podobu vajíčka. Tak alespoň zapracovala atmosférická refrakce, která obraz Měsíce zdeformovala přesně tak, jak se na Velikonoce hodí. Fotografování je někdy prostě psina.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Nechvalín

Datum pořízení: 17.04.2022

Optika: Tair 300mm/4,5

Snímač: Canon EOS700D

Zpracování: Snímek vznikl den po úplňku, kdy už Měsíc vychází za poměrně velké tmy. Z tohoto důvodu bylo nutné výsledný snímek složit ze dvou samostatných expozic. Fotografie krajiny vznikla krátce po příjezdu na místo ve 20:17 (expozice = 4 s, ISO:100). Fotografie Měsíce vznikla asi hodinu po západu slunce, ve 20:58 (expozice = 1/6 s, ISO:400). Oba snímky byly načteny do programu GIMP jako samostatné vrstvy. Ze snímku krajiny byly pečlivě vyretušovány telegrafní dráty. Obě vrstvy byly zarovnány a horní vrstvě s Měsícem byla přidělena průhlednost asi 45 %. Závěrem bylo doladěno vyvážení bílé v programu Lightroom.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »