Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2022  >  Červenec  >  Ring Nebula M57 - reedit

Česká astrofotografie měsíce - Červenec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ring Nebula M57 - reedit

Uznání a copyright: Adam Denko

Popis:

Popis: 
Prstencová mlhovina
Prstencová mlhovina je planetární mlhovina nacházející se 2283 světelných let od Země v souhvězdí Lyry. Nebula je natolik zářívá, že jde vidět okem i v malých teleskopech. Její zdánlivá jasnost je 8.8mag. Uvnitř se nachází bílý trpaslík, který vyvrhává barevné plyny do okolí. Z našeho pohledu se vedle mlhoviny nachází spirální galaxie s příčkou IC 1296.

Vznik
Hvězdě malé nebo střední velikosti (hmotnost 1-8 Sluncí) dojde v jádru "palivo" - vodík, který se přeměnil na helium. Tím je narušena rovnováha pro jadernou fůzy. Hvězda se začne několikanásobně zvětšovat, aby se vytvořila nová rovnováha - vzniká červený obr. Díky nové rovnováze se začne zvyšovat vnitřní teplota obra a mezitím mouhou být povrchové vrstvy vyvrženy ven. Vyvržený plyn pak začne tvořit planetární mlhovinu. Oblak svítí, protože je osvětlován bílým trpaslíkem. Předpokládá se, že planetární mlhovina vznikne i ze Slunce.

Tvar
Ačkoliv z našeho pohledu nebula vypadá jako prstenec, její tvar je bipolární. To znamená, že má dva osově souměrné laloky. Ze strany by vypadala velice podobně jako mlhovina M27. Oblak má kolem sebe ještě velice tmavý plášť, který nejspíše vznikl díky hvězdnému větru.

Data - 800x10sec 2h13min. 

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Beroun

Datum pořízení: 29.07.2022 po setmění

Optika: Sky-Watcher 150/750, Sky-Watcher 0.9x Coma Corrector, F/4.5 @ 675mm

Montáž: GoTo EQ3-2

Snímač: ASI183MC PRO, Binorum DarkSky 2''

Zpracování: DSS, Photoshop, SiriL

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »