Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2023  >  Březen  >  postupka Venuše&Jupiter nad Kolínem

Česká astrofotografie měsíce - Březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

postupka Venuše&Jupiter nad Kolínem

Uznání a copyright: Libor Hašpl (http://www.mychparfotek.cz)

Popis: Konjukce Venuše s Jupiterem byla výzvou. Místem nakonec byl Kolín a tak vnikla postupka z 56ti fotografii pořízeních po 1 minutě. Jako podkladová fotka byla zvolena první, kdy nastala modrá hodinka. Ohnisko nakonec bylo zvoleno na 38mm, Bylo bezvětří, takže byla velmi klidná hladina a část jevu se v ní zrcadlila.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Kolín

Datum pořízení: 02.03.2023

Optika: Canon 5D4 & Canon 24-105LISII

Montáž: Staitv

Zpracování: Zpracováno v Photoshop LR, Photoshop,

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »