Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2023  >  Březen  >  Kouzelný Orion

Česká astrofotografie měsíce - Březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kouzelný Orion

Uznání a copyright: Jan Klíma (https://www.youtube.com/c/knightontrip/)

Popis: Mlhovina Orion focená přímo z Prahy s dual-narrowband filtrem L-eXtreme. Celkem +- 3h expozičního času. Délka expozice jednoho snímku 180s.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Praha 6 - Břevnov

Datum pořízení: 07.02.2023

Optika: Tecnosky Apo 80/480 mm OWL FPL53 Series

Montáž: EQ6-R Pro

Snímač: ZWO 533 MC

Zpracování: Pixinsight + PS

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »