Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2024  >  Únor  >  Galaxie M33 v Trojúhelníku

Česká astrofotografie měsíce - Únor 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie M33 v Trojúhelníku

Uznání a copyright: Jan Beránek (http://)

Popis: Galaxie M33 v souhvězdí Trojúhelníku.

Leží ve vzdálenosti téměř 3 miliony světelných let. Je menší než naše Galaxie (Mléčná dráha) nebo slavná galaxie M31 v Andromedě, ale patří spolu s nimi do stejné \'Místní skupiny galaxií\', které mezi sebou gravitačně interagují a za několik miliard let se srazí - přesněji řečeno prolnou, protože nejde o pevné objekty a i galaxie je z drtivé většiny prázdný prostor mezi jednotlivými hvězdami.

Díky její blízkosti a relativně velké velikosti na obloze (zhruba dvojnásobek úhlového průměru Měsíce) můžeme ve struktuře M33 pozorovat řadu vodíkových mlhovin. Na snímku jsou vidět jako poměrně výrazné, červeně zbarvené struktury v disku galaxie. Některé z nich dokonce dostaly vlastní, samostatná katalogová označení například ta největší (nahoře, mírně vpravo) je NGC604.

Na tomto snímku jsem pracoval od loňského září, kdy jsem nafotil jasovou složku (2,5 hodiny) a signál vodíku v pásmu H-alfa (2 hodiny) na monochromatickou kameru, a dokončil jej letos v lednu nasnímáním 2,5 hodiny RGB signálu na barevnou kameru.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Nizozemsko

Datum pořízení: 09.01.2024

Optika: 11" EDGE HD Celestron, reduktor Hyperstar (ohnisko 540mm, f/1,9)

Montáž: EQ6R

Snímač: ASI 2600MM, ASI 2600 MC

Zpracování: Kalibrace, složení snímků a postprocessing v Sirilu, dokončení v Adobe Photoshop.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planeta Venuše klesá k západnímu obzoru

Další informace »