Česká astrofotografie měsíce - Srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M 27

Uznání a copyright: Ing. Martin Zelenka (36 let)

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: nedaleko Havlíčkova Brodu

Datum pořízení: 27.7.2008 v cca 22:00-22:30 SEČ

Optika: Přístroj: VOD Newton 170/1000, montáž CG5-GOTO, pointace automatická přes Bresser 70/700 s kamerou Celestron NexImage a software Guidemaster, Canon 350D modifikovaný (bez filtru).

Zpracování: Zpracováno v DSS a upraveno v Adobe Photoshop.

Postup: Expozice: 12x120s. iso 1600 bez filtru.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

startrails s polárnou žiarou

Další informace »