Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2024  >  Květen  >  Kometa C/2021 S3 (PANSTARRS) v Labuti

Česká astrofotografie měsíce - Květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa C/2021 S3 (PANSTARRS) v Labuti

Uznání a copyright: Ondřej Reichmann

Popis:

slabší dlouhoperiodická kometa s označením v záhlaví. Původně měla dosáhnout až 7 mag, ale vzhledem k tomu, že se jedná o dynamicky novou kometu z Oortova oblaku, tak nezjasňuje tempem jakým měla a vypadá to, že na více než 9 mag nezjasní. V lednu se objevila v souhvězdí Vlka na ranní obloze a potom se přesunula přes Štíra a Hadonoše do ocasu Hada, kde byla na přelomu zimy a jara v maximu jasnosti. Momentálně prochází Labutí a na konci jara se stane cirkumpolárním objektem. To už bude v souhvězdí Cefea, ale nejspíše už zeslábne z dosahu malých dalekohledů a obřích binokulárů. 

Editace v rámci package EZ Processing Suite pro PixInsight software:
Technika: kamera a optika; DSLR Canon 6D astro modifikovaná (IR cut) + objektiv Sigma 300mm F4 APO TELE Macro@f/4.0
filtr: UHC-E mechanika: Plně automatizovaná paralaktická montáž Celestron Advanced VX. -
Exif: 184 light x 41" + Flat
Podmínky: Bortle 4, krásná jasná noc a ideální seeing do chvíle než z rána začal vycházet měsíc ve fázi 56%. Teplota 16°C

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Kaliště u Ondřejova

Datum pořízení: 01.05.2024 00:56

Optika: Sigma 300mm F4 APO TELE Macro, F/4 @ 300mm

Montáž: Celestron Advanced VX

Snímač: Canon EOS 6 D mod. , UHC-E

Zpracování:

PI, ZPS, PS

Zpracování: PixI - (kalibrace, normalizace, registrace, integrace a editace, zvlášť registrace a integrace na kometu, zvlášť registrace a integrace na hvězdy následně prolnuto pomocí Pixelmatch) doplňující úpravy v PS a ZPS X.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nový Měsíc

17 hod. 20 min. starý Měsíc.

Další informace »