Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2024  >  Květen  >  širší okolí hvězdy Antares / komplex mlhovin rho Oph

Česká astrofotografie měsíce - Květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

širší okolí hvězdy Antares / komplex mlhovin rho Oph

Uznání a copyright: Jan Beranek (https://www.astrobin.com/users/janb1968/)

Popis:

Komplex mlhovin v okolí hvězdy Antares v souhvězdí Štíra.
Zpracoval jsem aspoň narychlo data z předchozí noci, kdy se tady (jsem na pár dní pracovně v Africe na 20. stupni jižní šířky) udělalo jasno a umožnilo mi nafotit první plánovaný objekt. Jde sice vidět i od nás, ale jen velmi nízko nad obzorem, což jej neumožní fotit s dostatečným detailem a kontrastem. Tady mi po půlnoci vystoupal až do zenitu - objektiv mířil kolmo nahoru!
Trvalo mi sice něco přes hodinu, než jsem ustavil polární osu minimontáže (Star Adventurer): on ten asterismus v souhvězdí Oktantu, pomocí kterého se v nepřítomnosti jasné hvězdy, jako je u nás Polárka, určuje jižní nebeský pól, je děsně nevýrazný a slabý... Ale nakonec se povedlo a nasnímal jsem skoro tři hodiny dat (330 x 30s) na nemodifikovaný fotoaparát Nikon D600 s objektivem Samyang 135mm f/2 (přicloněno na 2,8), ISO 800.
Volil jsem trochu neobvyklou kompozici, abych v ní měl i reflexní mlhovinu IC 4592 (anglicky nazývanou "Modrá koňská hlava", vlevo nahoře). Bylo to ale i trochu z donucení, protože z důvodu upevnění fotoaparátu na montáž jsem měl sklon senzoru k ekliptice napevno 90 stupňů.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Mauritius

Datum pořízení: 03.05.2024 23:20

Optika: Samyang 135mm/f2

Montáž: Star Adventurer

Snímač: Nikon D600

Zpracování:

Siril, Photoshop

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »