Klidná letní noc v lese na Šumavě

Uznání a copyright: Daniel Kurtin (http://)
Popis: Tento snímek jsem pořídil 9. 7. 2024 těsně po půlnoci na Filipově Huti v Národním parku Šumava. Ze všech sedmi nocí, které jsem zde strávil, byla vlastně pouze tato \"úplně\" jasná, v uvozovkách proto, že i tak nad jihem plula slabá oblačnost. Nicméně jsem musel využít příležitosti. Už ve dne jsem si našel toto místo, které se shodou okolností nachelo pouze asi 100 metrů od mého hotelu. Kompozice s pařezy mě velice zaujala, bylo to něco, co jsem chtěl už dlouho zkusit. A i díky vybavení (foťák a objektiv), které jsme měl půjčené od Martina Gembece, se mi podařilo získat takový výsledek, vlastně úplně na první pokus s nikdy předtím nevyzkoušenou výbavou. A co je tedy na snímku vidět? Jedná se o klasický letní pohled směrem k jihu, kde se nízko nad obzorem nachází jádro galaxie Mléčné dráhy. Zde je pozorovatelných spoustu objektů: emisní mlhoviny Orlí, Omega, Laguna a Trifid, kulová hvězdokupa M22 nebo otevřené hvězdokupy M21, M23 a M25 a nízko nad obzorem pak také hvězdokupy M6 (Motýlí) a M7 (Ptolemaiova), dále pak také Hvězdný oblak ve Střelci (M24) nebo temná mlhovina Dýmka (které já osobně říkám raději \"koníček\") a spoustu dalších struktur. V popředí snímek doplňuje horská flora, nízký porost s malými smrky a keři a také dva pařezy.
- Technické údaje a postup:
Místo pořízení: Filipova Huť, Národní park Šumava
Datum pořízení: 09.07.2024
Optika: Sigma 35 mm 1.4 Art
Montáž: iOptron SkyGuider Pro
Snímač: Canon EOS 6D (modifikovaný)
Zpracování: Obloha: 3x60s, f/2.8, ISO 3200
Popředí: 60s, f/2.8, ISO 16000 (focus-stack)
Zpracováno v Sequatoru, ve StarNetu a ve Photoshopu.
Popředí se skládá ze tří jinak zaostřených snímků, díky čemuž je celé popředí krásně ostré i přes nízkou clonu. Obloha je pak složena ze tří 60s expozic.
Abych mohl popředí a oblohu správně prolnout, udělal jsem ještě pár expozic oblohy několik minut před a po hlavních expozicích. Díky tomu jsem dosáhl toho, že nerovnosti na obzoru prakticky zanikly a já jsem pak mohl do popředí vložit oblohu bez jakékoliv ztráty (tento způsob jsem si sám vymyslel).
Na stackování byl použit Sequator a na výsledné zpracování Photoshop. Celkově nebyly použity žádné sofistikovanější způsoby zpracování ani lokální úpravy. Detaily v Mléčné dráze však byly zvýrazněny za pomocí programu StarNet, který dokáže odstranit hvězdy a tím se pak dají upravovat samotné detaily. Hvězdy se následně do snímku vrátí.