Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2024  >  Červenec  >  Klidná letní noc v lese na Šumavě

Česká astrofotografie měsíce - Červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Klidná letní noc v lese na Šumavě

Uznání a copyright: Daniel Kurtin (http://)

Popis: Tento snímek jsem pořídil 9. 7. 2024 těsně po půlnoci na Filipově Huti v Národním parku Šumava. Ze všech sedmi nocí, které jsem zde strávil, byla vlastně pouze tato \"úplně\" jasná, v uvozovkách proto, že i tak nad jihem plula slabá oblačnost. Nicméně jsem musel využít příležitosti. Už ve dne jsem si našel toto místo, které se shodou okolností nachelo pouze asi 100 metrů od mého hotelu. Kompozice s pařezy mě velice zaujala, bylo to něco, co jsem chtěl už dlouho zkusit. A i díky vybavení (foťák a objektiv), které jsme měl půjčené od Martina Gembece, se mi podařilo získat takový výsledek, vlastně úplně na první pokus s nikdy předtím nevyzkoušenou výbavou. A co je tedy na snímku vidět? Jedná se o klasický letní pohled směrem k jihu, kde se nízko nad obzorem nachází jádro galaxie Mléčné dráhy. Zde je pozorovatelných spoustu objektů: emisní mlhoviny Orlí, Omega, Laguna a Trifid, kulová hvězdokupa M22 nebo otevřené hvězdokupy M21, M23 a M25 a nízko nad obzorem pak také hvězdokupy M6 (Motýlí) a M7 (Ptolemaiova), dále pak také Hvězdný oblak ve Střelci (M24) nebo temná mlhovina Dýmka (které já osobně říkám raději \"koníček\") a spoustu dalších struktur. V popředí snímek doplňuje horská flora, nízký porost s malými smrky a keři a také dva pařezy.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Filipova Huť, Národní park Šumava

Datum pořízení: 09.07.2024

Optika: Sigma 35 mm 1.4 Art

Montáž: iOptron SkyGuider Pro

Snímač: Canon EOS 6D (modifikovaný)

Zpracování: Obloha: 3x60s, f/2.8, ISO 3200
Popředí: 60s, f/2.8, ISO 16000 (focus-stack)
Zpracováno v Sequatoru, ve StarNetu a ve Photoshopu.

Popředí se skládá ze tří jinak zaostřených snímků, díky čemuž je celé popředí krásně ostré i přes nízkou clonu. Obloha je pak složena ze tří 60s expozic.

Abych mohl popředí a oblohu správně prolnout, udělal jsem ještě pár expozic oblohy několik minut před a po hlavních expozicích. Díky tomu jsem dosáhl toho, že nerovnosti na obzoru prakticky zanikly a já jsem pak mohl do popředí vložit oblohu bez jakékoliv ztráty (tento způsob jsem si sám vymyslel).

Na stackování byl použit Sequator a na výsledné zpracování Photoshop. Celkově nebyly použity žádné sofistikovanější způsoby zpracování ani lokální úpravy. Detaily v Mléčné dráze však byly zvýrazněny za pomocí programu StarNet, který dokáže odstranit hvězdy a tím se pak dají upravovat samotné detaily. Hvězdy se následně do snímku vrátí.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »