Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2008  >  Říjen  >  Štírův bodec

Česká astrofotografie měsíce - Říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Štírův bodec

Uznání a copyright: Jan Šafář

Popis: S touto fotografií je spojen i malý příběh. Při výjezdech za tmavší oblohou než jen kousek za Sydney, jsem našel místo nedaleko osady Forest Glen asi 70 km severně od města. Odbočil jsem z asfaltové silnice na prašnou cestu, kde jak jsem doufal, narazím na místo bez stromů a elektrického vedení. Asi po dvou kilometrech cesta končí u brány k soukromému pozemku, pravděpodobně nějaké farmě. Naštěstí je tu cesta rozšířená a kolem není ani moc stromů. Založím tedy pozorovací stanoviště, napojím montáž k baterii v autě a čekám na setmění. Je velice příjemných 27 stupňů a zdá se že bude i pěkná noc. Cikády cvrkají o 106 a komáři koušou o 107. Seřídit montáž na jižní polokouli je tošku oříšek. Jak je vidět na fotografii ze stativu (nesoutěžní) není kolem jižního světového pólu mnoho jasných hvězd. Při zalomeném krku mžourajíc do polárního hledáčku, vždycky si vzpomenu na naši krásně jasnou Polárku... Najednou se rozzáří vršky okolních stromů, což je neomylnou předzvěstí přijíždějícího auta. Zavřu tedy oči a ještě se otočím abych nepřišel o tu trošku adaptace očí, kterou už jsem získal. Hmm, nebylo mi to souzeno. Auto zastavuje a z okýnka obrovského 4WD připomínajícího spíš tank než auto, vykukuje sympatický stařík se slovy "Are you OK mate?" Ani se mu vlastně nedivím, že se ptá jestli jsem v pořádku. Musel jsem vypadat podivně - auto zaparkované mimo silnici s otevřeným krytem motoru z něhož vede kabel k jakémusi zvláštnímu zařízení kousek opodál na zemi. Povídám že jsem v pořádku a jestlu mu to nevadí, že tady před jeho vjezdem na farmu budu pár hodin fotit hvězdy. Nic nenamítá, naopak mi přeje ať si to užiju (nebo jak by se dalo správně přeložit "enjoy it") a pak se jen tak mimochodem zeptá odkud že jsem. Vzhledem k tomu, že má docela silný evropský přízvuk, tak odpovídám že z České Republiky (kdyby mluvil čistě Anglicky, nejspíš by se ptal odkud jsem tady z okolí). "Tak to jsme krajani!" Zahaleká se zjevným zájmem. Chvilku jsme klábosili o tom jak se nám to v Austrálii líbí nebo nelíbí... Emigroval sem v roce 68 a kdyby tu neměl rodinu, vrátil by se domů, do ČR. Vypadalo to že mi docela závidí můj plán vrátit se domů po pár letech tady... Inu svět je malý a Čecha potkáš kdekoli.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Austrálie, Forest Glen 33 32' 34.37" S, 151 00' 09.59" E

Optika: Canon EOS 20D, Sigma Macro 105mm/2.8 cloněný na f/6.3, 1600 ASA, Montáž: Vixen GP2 Photo Guider, nepointováno.

Zpracování: korekce barev v Camera Raw, jas, kontrast a křivky v Photoshopu

Postup: Složeny tři snímky s expozicemi 180s, korekce o temný snímek a bias

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »