Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2006  >  Květen  >  Kometa 73/C Schwassmann-Wachmann

Česká astrofotografie měsíce - Květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa 73/C Schwassmann-Wachmann

Uznání a copyright: Zdeněk Bardon, Martin Bardon (http://www.bardon.cz)

Když před 76 lety objevili němečtí astronomové Arnold Schwassmann a Arno Arthur Wachmann při prohlídce fotografických desek exponovaných v rámci projektu sledování planetek na hvězdárně v Hamburku kometu poté po nich pojmenovanou, netušili, jaké osudy ji ještě čekají a jakou podívanou tato kometa připraví i nám. Během této doby se kometa, obíhající Slunce jednou za 5,4 roku, na celých 49 let ztratila z dohledu pozemských dalekohledů. Způsobila to nejen nemožnost určit její definitivní dráhu z několika málo pozorování, ale zejména s malým jádrem komety gravitačně zacvičil Jupiter. V roce 1979 byla po novém výpočtu dráhy opět nalezena, ale trvalo to až do roku 1990, odkdy je pozorována již pravidelně. Avšak od roku 1995 se začala kometa rozpadat a při letošním návratu připravila astronomům malou nebeskou derniéru.

Rozpadající se kometu však dnes sledují nejen největší dalekohledy světa, jako osmimetrový japonský dalekohled SUBARU na Havajských ostrovech a infračervený dalekohled Spitzer na oběžné dráze Země, ale své objektivy na ni namířili i čeští astronomové. Její velmi podařený portrét nám do soutěže zaslal i Zdeněk Bardon, který ji spolu se svým synem Martinem fotografoval z temné Šumavy. Do zorného pole se jim podařilo vměstnat nejen kometu samotnou, ale i krásnou planetární mlhovinu M57, ozdobu souhvězdí Lyry. My tak můžeme vychutnat nejen pomíjivou krásu komety, jejíž světlo k nám letí necelou 1 minutu, ale i majestát mlhoviny, jejímuž světlu to k nám trvá 2000 let.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Hnačov (Šumava)

Datum pořízení: 08.05.2006 od 00:33 do 01:29

Optika: Refraktor 106/f5

Montáž: GP-DX Vixen

Snímač: ST-2000XM, CFW-8A, AO-7

Zpracování:

MaxIm DL a Photoshop

Postup:

pozadí složeno metodou LRGB 2x600 sec v rozlišení 1x1 L a pro RGB 2x2, kometa 10x60 sec v rozlišení 1x1 L a pro RGB 10x60 sec v rozlišení 2x2. Pozadí a kometa složeny v programu MaxIm DL, pro kometu použit Lucy-Richadson. Finální podoba v Adobe Photoshop (křivky, úrovně, ořez a popis) Celkový součet všech expozic je 120 minut.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »