Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2010  >  Srpen  >  Střed Galaxie širokoúhle

Česká astrofotografie měsíce - Srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Galaxie širokoúhle

Uznání a copyright: Martin Gembec

Popis: Cestu do Chorvatska jsem pojal s cílem vychutnat si opět po roce temné nebe a objekty v okolí středu Mléčné dráhy. Konečně se mi také trochu podařilo zachytit tuto nádhernou scenérii jediným širokoúhlým snímkem, bez nutnosti skládat více fotek do panoramatu. Umožnil mi to především celkem dobrý objektiv 17-85/f4-5,6 od Canonu, který jsem před cestou zakoupil, od ohniska 24 mm začíná mít velmi slušnou kresbu. K mojí smůle se hned po první osmiminutové expozici začal objektiv rosit a tak jsem horko těžko vybral tři použitelné expozice, z nichž vznikl tento záběr. Protože pravou spodní část snímku zhatil silný zákal u obzoru, pokusil jsem se snímek trochu oříznout a zákal "vyrovnat". Snímku to podle mého názoru neuškodilo, Mléčná dráha i objekty vypadají přirozeně, jako na jediné, originální expozici. Často se setkávám s tím, že lidé své snímky zvýrazňují a vlivem rovnání gradientů získává Mléčná dráha podivný vzhled. Hlavním záměrem tedy bylo ukázat ji takovou, jaká je ve svých přirozených barvách. Snad se mi to nakonec povedlo.

Technické údaje a postup:

Optika: Canon 30D modifikovaný, Canon 17-85mm@26/f5.6, montáž GSO Mazin, Chorvatsko 8.8.2010 20:10UT

Zpracování: raw (darkframy), Pixinsight LE (gradient), Adobe PS (křivky - zvýraznění, saturace 15%, mírná redukce šumu)

Postup: 3x8min, ISO1600

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »