Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2011  >  Červenec  >  Enormně tmavé zatmění Měsíce

Česká astrofotografie měsíce - Červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enormně tmavé zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Petr Horálek

Popis: Ve středu 15. června jsme mohli především nad více projasněnou východní polovinou České republiky spatřit nebývale dlouhé a neobvykle tmavé zatmění Měsíce. Šlo o páté nejdelší v tomto století vůbec a tentokrát se přírodě obzvláště vydařilo. Měsíc procházel v průběhu zatmění přímo středem zemského stínu, což už samo o sobě není nikterak obvyklý jev (dochází k tomu průměrně 5x za století). Díky tomu úplňkový Měsíc velmi výrazně potmavl. Napomohl tomu i fakt, že tato fáze úkazu u nás probíhala ještě za šera. Ovšem i ke konci úkazu byla barva Měsíce, která se obvykle nese v duchu oranžové či cihelně červené díky lomu teplých barev v zemské atmosféře do zemského stínu, poměrně znatelně ovlivněna prachem sopečných erupcí, především pak chilské sopky Puyehue. Měsíc i krátce před koncem zatmění byl nebývale tmavý a zabarvený do hnědších odstínů. Úkaz jsem pozoroval z Bílých Karpat nedaleko vesnice Strání. Video bylo pořízeno částečně tzv. časosběrem, neboli fotografickou technikou, a způli klasickou digitální videokamerou. Časosběr jsem prováděl pomocí fotoaparátu Canon 550D s objektivem Tamron 18-200. Expozice byly voleny tak, aby se Měsíc ještě nejevil protažený pohybem. Stovky snímků jsem pak seřadil ve videostřižně s frekvencí 25 snímků na každou sekundu a hotové video zpomalil. Díky vysokému rozlišení snímků jsem si pak mohl dovolit vytvořit video ve FULL HD kvalitě. Videokamerou CANON DM-XM2 při maximálním zoomu 20x jsem pak zachytil závěrečnou fázi úkazu. Přibližně od první třetiny videa můžete sledovat výstup Měsíce ze zemského stínu. Digitálně byla zesílena zář okolo pomalu se zvětšující osvětlené části měsíčního kotouče ke zvýraznění kontrastu mezi osvětlenou a zastíněnou polovinou Měsíce. Stín Země byl natolik tmavý, že ani světelnější videotechnika jej nedokázala zvýraznit. V druhé třetině videa pak můžete shlédnout „bombardování“ částečně ztemnělého Měsíce dopravními letadly. Jde čistě o velké štěstí, neboť nejbližší dopravní letiště se nacházelo od pozorovací lokality přibližně 80 km. Ztemnělý Měsíc na východních hranicích Česka vycházel přibližně o čtvrthodinu dříve jak v Praze, a tak se dalo pozorovat déle. Přímo na Česko-Slovenských hranicích byla oblačnost prakticky nulová a občasná střední oblaka se rychle rozpadla. Přes 100 minut dlouhý průchod Měsíce zemským stínem byl tedy krásně vidět celý. Řídká oblaka dorazila až ke konci úkazu. Další zatmění Měsíce spatříme již 10. prosince tohoto roku. V České republice ale uvidíme už jen závěrečnou částečnou fázi zatmění, úplné proběhne ještě pod obzorem. Na úplné si proto budeme muset počkat do září roku 2015.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: nedaleko Strání (Bílé Karpaty)

Datum pořízení: 15. června 2011, 21:30 – 23:30 SELČ

Optika: Canon 550D, obj. Tamron 18-200 mm; videokamera CANON DM-XM2

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »