Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2011  >  Prosinec  >  Hvězdokupy a úplně zatměný Měsíc (snímek ZM_Fin_3_small_cam.png)

Česká astrofotografie měsíce - Prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupy a úplně zatměný Měsíc (snímek ZM_Fin_3_small_cam.png)

Uznání a copyright: Petr Horálek

Popis: Poslední úplné zatmění Měsíce před (pro ČR) čtyřletou přestávkou jsem se vydal pozorovat do daleké exotické Pattaye v Thajsku, na malebný ostrov Koh Larn. Byla velmi vysoká šance jasného počasí, nakonec nám výhled kazily jen cirry. Zatmění bylo v té krajině doslova kouzelné - velmi vysoko nad obzorem v souhvězdí Býka, kde lákalo svou fotogeničností k tomuto snímku. Při pozorování na pláži Tien, kde jsme krom čtyř Kambodžanů byli jen tři Češi - Martin Popek, já a Marek Bruk, Měsíc způsobil ještě jeden nebývalý zážitek. Svými slapovými silami odkryl obří kus pobřeží, které lesklým nánosem mořské vlhkosti odráželo svit hvězd potemnělé úplňkové oblohy (viz druhý snímek - Panorama.jpg).

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: ostrov Koh Larn, Pattaya, Thajsko

Datum pořízení: 10. prosince 2011, mezi 15:22 - 15:24 SEČ (před maximální fází zatmění)

Optika: Canon 550D, obj. Canon 70-300 mm (zatmění), Tamron 18-200 mm (obloha)

Zpracování: složeno v DSS, dark odečten v MRAW, finální úpravy ve Photoshopu

Postup: 12 snímků hvězdného okolí

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »