Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2012  >  Červenec  >  Měsíc a Jupiter

Česká astrofotografie měsíce - Červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Jupiter

Uznání a copyright: Jaroslav Landa DiS

Popis: I samotné měsíce Jupitera byly při probíhajícím svítání dobře pozorovatelné v dalekohledu. Snad nejkrásnější pohled na tento zajímavý úkaz nastal při východu Jupitera. Planeta byla v nádherném kontrastu k neosvětlené části Měsíce. Tento zajímavý přírodní úkaz bylo možno pozorovat i neozbrojeným okem. A to jsem chtěl touto fotografií zachytit.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Chomutov

Datum pořízení: 15.7.2012 4:21h SELČ

Optika: Refraktor Messier R-80/900mm

Montáž: paralaktická montáž EQ-Sky

Snímač: fotoaparát Canon i30

Zpracování: Moc se omlouvám, ale já snímky nijak neupravuji.

Postup: Po dlouhé době přišla opravdu pěkná a bezoblačná noc, která vyvrcholila očekávaným nádherným představením nebeské mechaniky. K ránu se na východě vytvořila oblačnost, která nám zde částečně bránila ve sledování zákrytu Jupitera a jeho měsíců. Přesto se na nás zde v Chomutově usmálo štěstí.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »