Česká astrofotografie měsíce - Srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6992

Uznání a copyright: Zbyněk Vraštil

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Drahanská vrchovina

Datum pořízení: 19.8.2012, 23:00-3:15

Optika: SkyWatcher Newton 200/1000, MPCC

Montáž: EQ-6 SynTrek

Snímač: Canon 300Da

Zpracování: Kompletně zpracováno v programu PixInsight 1.7: - kalibrace (bias, dark, flat) - registrace a integrace - oříznutí - vyrovnání pozadí - vyvážení bílé - redukce šumu (multiscale noise reduction) - dekonvoluce - vytažení jasu - zvýšení saturace barev - mírné potlačení hvězd pomocí morfologické eroze

Postup: Něco málo přes čtyři hodiny expozice východního oblouku řasové mlhoviny. Celkem 23 expozic po 640s, ISO 800. Foceno přes Lumicon DeepSky filtr. Pointováno programem PHD Guiding přes webkameru.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


44. vesmírný týden 2025

44. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 10. do 2. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) nám dělá radost nízko na večerní obloze, pokud se vůbec vyjasní. O něco výše je trochu slabší kometa C/2025 R2 (SWAN). Obě jsou krásné ve větším dalekohledu. Dozvěděli jsme se, kterých 13 experimentů mise Aleše Svobody na ISS podpoří ESA. Japonská zásobovací loď HTV-X je na cestě k ISS. Mezinárodní vesmírná stanice je trvale obydlena již 25 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 A6 na Zemplíne

Nikon d500, 50mm

Další informace »