Česká astrofotografie měsíce - Leden 2025

VdB141LRGB

Pavol Kollarik

Abell22 Kohoutek1-11 K1-11 PK215+11.1 PNG215.6+11.1

Mojmír Gánóczy

B33 a NGC2024

Ján Gajdoš

IC1805,IC1848

Ondřej Reichmann

Komerční let na Slunce

Jakub Vyskočil

Kometa C/2024 Y1 (Mašek)

Hana Kučáková, Kamil Hornoch, Martin Mašek

M42

Pavel Koiš

M45

Ondřej Reichmann

Mlhovina Racek

Jakub Korbel

Mlhovina v Orionu-M42

Jakub Šotek

NGC 1999 HST

Peter Jurista

NGC1499

Ondřej Reichmann

Novoroční SAR

Josef Vyšata

Polární záře nad Hradcem Králové

Marek Tušl

SH2-200

Miloš Gnida

Signál ke hvězdám

Oldřich Špůrek

Skrytá galaxie IC 342

Jan Beranek

Slnko počas 80 dní

Tadeáš Valent

Taurus - temné mlhoviny mezi Hyadami a LDN1506

Evžen Brunner

Trilobit v Jednorožci (SNR G206.9+2.3)

Roman Hujer

Zákryt Saturna Mesiacom

Pavol Gajdoš


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 R3 (PANSTARRS)1

původní snímek moc nevyšel ale včera už tam v pegasu zalovit šlo bohužel tam kličkuje hodně satelitu tak sem využil jen 22minut z hodiny dat

Další informace »