Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Kamil Hornoch Astronomie

Astronomové z Francie F. Colas a kol. hledají někoho, kdo má dalekohled s 2" okulárovým výtahem, ke kterému by mohli připojit vlastní rychlou kameru k pozorování průběhu zákrytu hvězdy Plutem 14. února 2010 v ranních hodinách. Zájemci pište na info@astro.cz.
Petr Sobotka Kosmonautika

Leden je měsícem 6. výročí přistání vozítek Spirit (3.1.2004) a Opportunity (24.1.2004) na Marsu. Vozítka najezdila desítky km a pořídila stovky tisíc fotografií. (více na NASA)
Petr Sobotka Ostatní

Minulý týden uplynulo 125 let od narození jednoho z nejvýznamnějších předválečných členů ČAS Karla Anděla. Více o této osobnosti v tiskové zprávě z roku 2008. Fotogalerie ze vzpomínkového setkání.
Petr Horálek Astronomie

Na snímcích SOHO, snímajících Slunce v několika filtrech, je v kamerách LASCO C2 a C3 viditelná kometa, která se nejspíš srazí se Sluncem a vypaří se. Sledujte snímky SOHO. Více v článku.
Vít Straka Kosmonautika

Vánoce slaví i posádka ISS. Zde si můžete pustit vánoční přání od velitele ISS Williamse a zde můžete na stanici poslat elektronickou pohlednici.

Novinky můžete odebírat přes RSS.


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

mobilovka byla o pár minut dříve možná barevnější ale dám tuto ze stativu 26.02. 2026 18:53 dosahovalo přibližně k Betelgeuse

Další informace »