Úvodní strana  >  Novinky  >  Ostatní

Ostatní

Cyril Ron, LOC EWASS2017 Ostatní

Pomozte na prestižním sympóziu EWASS 2017

Pořadatelé prestižního kongresu Evropského týdne astronomie a kosmických věd (EWASS2017), který se bude konat v Praze ve dnech 26. - 30. 6. 2017, hledají dobrovolníky, a to z řad studentů bakalářského, magisterského či doktorského studia a rovněž i post-doktorandi, kteří by pomohli s organizací v průběhu kongresu. Odměnou za výpomoc je nulový konferenční poplatek. Přihlášky posílejte na email ron@asu.cas.cz. V emailu je třeba uvést Jméno, Příjmení, Škola/instituce a symposium, kterého se chtějí účastnit. Dobrovolníci budou zapojeni cca polovinu času konference a zbytek je volný čas, který mohou využít k návštěvě jimi vybraných symposií. Samozřejmě se budeme snažit vyjít jim vstříc a obsazovat je na akce, které je zajímají. Pokud na webu EWASS17 přihlásí abstrakt prezentace a SOC příslušného symposia ji akceptuje, nic nebrání tomu, aby měli na EWASS17 i přednášku nebo poster! Těšíme se na vás!

Tomáš Dobrovodský Ostatní

Deň hvezdární a planetárií na Slovensku

Nadchádzajúcu nedeľu 13. marca 2016 prebehne opäť po celom Slovensku Deň hvezdární a planetárií. Astronomické zariadenia pripravili svojím návštevníkom na sedemnástich miestach po celej krajine zaujímavý program plný poučenia aj zábavy z oblasti astronómie. Viac informácií o miestach a začiatkoch podujatí, ako aj o ich programovej náplni je možné získať na adrese http://dhp2016.szaa.org.

Tomáš Tržický Ostatní

Vyfotografujte si geostacionární družice!

Právě v těchto dnech se otevírá podzimní okno pozorovatelnosti záblesků od slunenčích panelů geostacionárních družic. V noci upřete pozornost pod nebeský rovník právě na opačnou stranu oblohy, než se nachází zapadlé Slunce. Více v článku.

Josef Jíra Ostatní

Astronomický den ve Štědré

V sobotu 5. září se uskutečnil Astronomický den v obci Štědrá. Akce přiblížila místním krásy Manětínské oblasti tmavé oblohy http://manetinskatma.cz/. Návštěvníci mohli vyslechnout přednášky, pozorovat astronomickými dalekohledy a podívat se na fyzikální pokusy. Více v článku Michala Hrona na webových stránkách Západočeské pobočky ČAS.

Josef Jíra Ostatní

Exkurze do Mnichova již tuto sobotu 11. dubna

Máme ještě několik volných míst na exkurzi technického muzea v Mnichově, která se uskuteční již tuto sobotu 11. dubna! Proto neváhejte a pojeďte. Sbírku tohoto muzea tvoří více než 100 000 exponátů ze světa vědy a techniky. Právě díky velkému množství originálních exponátů je řazeno k nejzajímavějším muzeím techniky na světě. Více informací.




19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »